X
گرفتن کد رهگیری املاک توافقی
iransite iransite
/ دسته ها: کد رهگیری

گرفتن کد رهگیری املاک توافقی

طبق روال سنتی مشاورین املاک، مبایعه ‌نامه به‌صورت دست‌نویس فی‌مابین طرفین معامله تنظیم می‌شد. متأسفانه این معاملات همیشه سرانجام خوب و خوشی نداشت و موارد زیادی از کلاه‌برداری‌ها هرروز اتفاق می‌افتاد. خوشبختانه در سال ۱۳۸۷ سامانه‌ ثبت معاملات و املاک در کشور راه‌اندازی شد. پس ‌از آن مشاورین املاک موظف به ثبت معاملات آنجا شده در این سامانه، جهت دریافت کد رهگیری هستند. با راه‌اندازی این سامانه، انجام معامله به ‌صورت سنتی و در برگه‌های دست‌نویس، فاقد اعتبار است. قراردادی معتبر شناخته می‌شود که توسط مشاور املاک، تمام اطلاعات ملک، اعم از کدپستی و آدرس کامل ملک و مشخصات کامل طرفین معامله در سامانه ثبت املاک کشور ثبت می‌شود. در صورت درست بودن معامله، یک کد یکتای سیزده ‌رقمی برای آن قرارداد، توسط سامانه ایجاد می‌شود که به آن کد رهگیری ملک گفته می‌شود.


هر فردی در هر نقطه ای از کشور این قابلیت را خواهد داشت که با استفاده از یک پیام کوتاه استعلام کد رهگیری قرارداد مورد نظر را انجام دهد و اطلاعات صحیح مرتبط با قرارداد را در اختیار بگیرد. بر اساس قوانین 10 سال گذشته شما برای خرید املاک و انجام کلیه معاملات ملکی می بایست به سراغ بنگاه های مشاوراملاک رفته و با ثبت قرارداد های دست نویس خرید ملک خود را ثبت دفتری می کردید. در سال های اخیر و به دنبال نبود آمار دقیق از بازار خرید و فروش مسکن و املاک دولت تصمیم جدی برای ساماندهی این بخش از بازار اقتصاد گرفت. بنگاه‌ های مسکن از سال۸۷ با مصوبه هیات‌دولت و بخشنامه اتحادیه مشاوران ‌املاک مکلف شدند همه معاملات و نقل ‌و انتقالات ملکی را در سامانه ثبت هوشمند معاملات مسکن “سامانه رهگیری” به ثبت برسانند تا با این اقدام، مبادلات در بازار مسکن شفاف شده و دولت و نهادهای مرجع بتوانند در هر لحظه، آمار بازار مسکن به لحاظ سطح قیمت‌ها و حجم معاملات را بگیرند.


 گرفتن کد رهگیری املاک توافقی ابتدا در تهران، کلانشهرها و شهرهای بزرگ کشور استفاده می شد اما به تدریج به کل کشور توسعه یافت و امروز تمامی مشاوران املاک به آن دسترسی دارند. از جمله مزیت های استفاده از کد رهگیری می توان به افزایش امنیت معاملات ملکی، امان پیگیری وضعیت ملک از سامانه شهرداری، جلوگیری از دخالت فروشنده و سایر عوامل در فسخ قرارداد، تخلیه به موقع خانه اجاره ای و دریافت به موقع مبلغ معامله اشاره کرد.

 

 

مزایای گرفتن کد رهگیری املاک توافقی


جلوگیری از لغو قرارداد در هنگام معامله


در بعضی مواقع، از زمان ثبت قرارداد تا موعد انتقال سند ممکن است زمانی زیادی طی شود. اگر در این مدت قیمت ملک بالا رود، ممکن است فروشنده شرط انتقال سند را به دریافت مبلغ بیشتر از قرارداد تغییر دهد و یا سعی در فسخ یک ‌طرفه قرارداد را داشته باشد. در این صورت با ضررمالی زیادی روبرو خواهید شد. اما اگر قرارداد شما دارای کد رهگیری باشد این ملک در سامانه ثبت ‌اسناد و املاک کشور به نام شما ثبت ‌شده و فروشنده نمی‌توانداین کار را انجام دهد.


پیگیری راحت در مراجع غذایی


کد رهگیری موجود در برگه‌های قرارداد اجاره و فروش به ‌راحتی در مراجع قضایی قابل ‌پیگیری هستند. ادعای شما با انجام چند کلیک قابل‌ بررسی است.


امنیت بالا در معامله


در حال حاضر کلیه مشاورین املاک در سراسر کشور به سامانه متصل هستند و در لحظه اطلاعات خرید و فروش ملک در دسترس آن‌ها قرارداد. و دیگر نمیتوان یک ملک را به چند نفر فروخت و یا اجاره داد.


اطمینان از تحویل به موقع واحد


در صورت پایبند نبودن مستأجر به اجاره ‌نامه وعدم تخلیه به ‌موقع ملک، کد رهگیری به مالک این امکان را می‌دهد که خیلی سریع حکم تخلیه را بگیرد.


امکان گرفتن استعلام ملک از شهرداری


می‌توانید با داشت کد رهگیری ملک به شهرداری مراجعه کنید و از نبودن ملک در طرح‌های توسعه شهری، مثل فضای سبز و بزرگراه اطمینان حاصل کنید.


برای دریافت کد رهگیری املاک به چه نکاتی باید توجه کرد؟


•    قراردادخود را حتماً در آژانس های املاک معتبر و رسمی تنظیم کنید.
•    پس از تحویل قرارداد، مشخصات هویتی دو طرف قرارداد و متن قرارداد را به دقت بررسی کرده و از داشتن کد QR و برچسب هولوگرام در بالای قرارداد اطمینان یابید.
•    به سبب اینکه برای داشتن کد رهگیری املاک کدپستی صحیح و معتبر اهمیت دارد، حتماً اقدام به گرفتن تاییدیه کدپستی از ادارات پست کنید و به کدپستی های درج شده در پشت کارت ملی اکتفا نکنید.

 

نحوه دریافت کد رهگیری املاک توافقی


مشاورین املاک هنگام انجام معاملات املاک برای شما کد رهگیری را  می‌گیرند. تمام مفاد قرارداد اعم از تاریخ قرارداد و تحویل ملک، مبلغ فروش، رهن یا اجاره، بیعانه پرداخت شده، امکانات خانه ومشخصات کامل طرفین قرارداد به همراه آدرس، کد پستی و پلاک ثبتی ملک در سامانه ثبت می‌شود. پس از تایید قرارداد و ثبت کد رهگیری در سامانه ثبت معاملات و املاک کشور، پیامکی برای شما ارسال می‎گردد که این موضوع را به اطلاع شما می‌رساند. سپس برای دریافت قرارداد و امضا آن میتوانید به بنگاه‌ املاک مراجعه کنید. این قرارداد در سه نسخه چاپ میگردد که یکی نزد مشاوره املاک باقی می‌ماند و دوتای دیگر به طرفین معامله داده می‌‏شود.


 

Print
106 رتبه بندی این مطلب:
5/0

دی ان ان