بازسازی و نوسازی

چکیده :

شاید شماهم مدت وقتی میباشد که به فکر تغییر و بهبود خانه یا ساختمان خود هستید اما نمیدانید چه کاری انجام دهید. شما نمیدانید که بازسازی انجام دهید یا نوسازی شاید در نگاه اول  برایتان این جمله مسخره باشد و بگویید اصلا مگر این دو با یکدیگر فرقی هم میکند؟ به اعتقاد و باور بسیاری از افراد بازسازی و نوسازی هردو یکی میباشد و تفاوتی ندارد در حالیکه این یک باور اشتباه و غلط میباشد. لازم به ذکر است بیان شود که این دو نه تنها از لحاظ واژگانی با یکدیگر متفاوت است بلکه از لحاظ اجرایی نیز تفاوت های بسیاری نیز دارند. شاید شما با خود بگویید که این ها بازی با کلمات میباشد و تفاوت انها چندان مهم نیست اما لازم است بدانید که از لحاظ فنی تفاوت های مهمی بین بازسازی و نوسازی ساختمان وجود دارد و هرکدام تخصص و مهارت جداگانه ای میخواهد . بنابراین آشنایی کلی با بازسازی و نوسازی ساختمان کمک م...

شاید شماهم مدت وقتی میباشد که به فکر تغییر و بهبود خانه یا ساختمان خود هستید اما نمیدانید چه کاری انجام دهید. شما نمیدانید که بازسازی انجام دهید یا نوسازی شاید در نگاه اول  برایتان این جمله مسخره باشد و بگویید اصلا مگر این دو با یکدیگر فرقی هم میکند؟ به اعتقاد و باور بسیاری از افراد بازسازی و نوسازی هردو یکی میباشد و تفاوتی ندارد در حالیکه این یک باور اشتباه و غلط میباشد. لازم به ذکر است بیان شود که این دو نه تنها از لحاظ واژگانی با یکدیگر متفاوت است بلکه از لحاظ اجرایی نیز تفاوت های بسیاری نیز دارند. شاید شما با خود بگویید که این ها بازی با کلمات میباشد و تفاوت انها چندان مهم نیست اما لازم است بدانید که از لحاظ فنی تفاوت های مهمی بین بازسازی و نوسازی ساختمان وجود دارد و هرکدام تخصص و مهارت جداگانه ای میخواهد .

بنابراین آشنایی کلی با بازسازی و نوسازی ساختمان کمک می‌کند که هنگام نیاز به نیروی متخصص، به فرد مناسب دسترسی پیدا کنید و در صورت تصمیم به اجرای پروژه، با پیمانکار خود نهایت شفافیت را درباره اقدامات مد نظرتان داشته باشید.

در ادامه به شرح و توضیح بازسازی و نوسازی و البته تفاوت های آن خواهیم پرداخت. در ابتدا به شرح و توضیح بازسازی خواهیم پرداخت.   بازسازی ساختمان یعنی مرمت ساختمان و برگرداندن آن به شرایط اولیه و اصلی‌ برای ماندگاری و دوام بیشتر.

 به احتمال زیاد شما این عبارت را در ارتباط با مرمت آثار و بناهای باستانی و تاریخی زیاد شنیده‌اید. البته بناهای مدرن و جدید نیز گاهی اوقات نیاز به بازسازی پیدا می‌کنند. لذا باید گفت که بازسازی مختص بناهای قدیمی و تاریخی نیست و یک بنای مدرن و جدید نیز میتواند مورد بازسازی واقع شود. در ادامه به مثال هایی خواهیم پرداخت که بازسازی برای شما واضح تر شود:

هنگامی که سیل یا زلزله به وقوع میپیوندد بناها نیاز به بازسازی و برگشتن به حالت سابق و اولیه خود دارند.

اینکه یک بنا بازسازی شود صرفا برای بازگشت به حالت سابق و اولیه نیست و اهداف دیگری چون مستحکم شدن بنا و ایجاد دوام بالاتر در ساختمان نیز وجود دارد.به طور کلی باید گفت که بازسازی ساختمان به تغییرات کلی ساختار و تعمیرات گفته میشود.

معمولا در پروژه های بازسازی اقدامات بسیار زیادی انجام میشود که در ادامه به رایجترین انها اشاره خواهیم نمود:

1.      تعمیر حفره‌های دیوارها با مصالح مشابه مصالح اصلی

2.      تعمیر ساختارهای قدیمی

3.      تعمیر کف ساختمان

4.      تعمیر مشکلات تاسیساتی

حال پس از بیان و شرح کامل بازسازی بهتر است در رابطه با نوسازی توضیحاتی بدهیم تا شما بهتر با ویژگی های هریک آشنا شوید و کمتر دچار اشتباه شوید. نوسازی ساختمان زمانی اتفاق میفتد که شما ساختار کلی خانه‌تان را دوست دارید اما احساس می‌کنید که باید آن را کمی ‌مدرن و به عبارتی “نو” کنید.  مثلا سقفی جدید برای آن بزنید و یا دوشی جدید در حمام نصب کنید. در این فرایند، ساختار و قالب کلی ساختمان شما هیچ تغییری نخواهد کرد. در واقع میتوان در رابطه با نوسازی بیان نمود که شما در این روش همان چیزی که در حال حاضر وجود دارد را تغییر میدهید و یا به آن عناصر جدیدی اضافه میکنید و میتوان گفت در این روش به تغییر بخش های داخلی میپردازید. همانطور که در پروژه بازسازی کارهای بسیار زیادی انجام میشود در نوسازی نیز به همین منوال است که در ادامه به رایجترین آنها اشاره خواهیم نمود:

1.      نصب سقف کاذب برای مثال سقف پلکسی با طرح‌های مختلف

2.      نصب کفپوش پارکت

3.      نصب روکش تزئینی برای دیوارها برای مثال پنل دکوراتیو سه بعدی

4.      چسباندن کاغذ دیواری جدید

5.      تعویض دستگیره درها

6.      تعویض کابینت‌های آشپزخانه

7.      نصب کانتر جدید برای آشپزخانه

8.      نصب وان و شیرآلات جدید در سرویس بهداشتی و حمام.

پس از بیان این دو به طور خلاصه و و مختصر و مفید میتوان گفت که بازسازی یعنی تغییر کلیات و ماهیت یک ساختمان اما نوسازی یعنی تغییر جزئیات و به عبارت دیگر دکوراسیون داخلی یک ساختمان.

حال پس از بیان شرایط و ویژگی ها و خصوصیات بازسازی و نوسازی بهتر است به تفاوت این دو با یکدیگر بپردازیم .

در رابطه با تفاوت این دو مورد باید گفت که تفاوت های بسیاری با یکدیگر دارند که در ادامه به مهمترین انها اشاره خواهیم نمود

افراد معمولا پس از گذشت بیش از ۱۰-۱۵ سال از عمر خانه و فرسوده شدن بنا نیاز به بازسازی خانه پیدا می‌کنند.زیرا قاعدتا پس از گذشتن این تعداد سال از عمر بنا، مواردی مانند کاشی‌ها، دیوارها، درها و … نیز نیاز به تعمیر و مرمت پیدا می‌کنند علاوه بر آن بازسازی همچنین برای ساختمان هایی که بر اثر وقوع سیل و زلزله آسیب دیده و یا حتی تخریب شده اند انجام میشود. یکی از مواردی که بازسازی در رابطه با آن انجام میشود و نسبت به سایر موارد خاص تر میباشد در مواردی است که ساختمان جزئی از هویت فرهنگی شهر است در این باب مثالی زده میشود تا مطلب روشنتر شود: ساختمان‌های بافت تاریخی شهر، در صورت تخریب و فرسایش نما، امکان تغییر و تعویض آن وجود ندارد، زیرا در این صورت به چهره بافت تاریخی لطمه وارد می‌شود در این گونه موارد با استفاده از کمک متخصصین مرمت نمای ساختمان بازسازی شده با مواد مشابه تعمیر شده و به شکل اولیه‌اش بر می‌گردد.

در مقابل در رابطه با نوسازی باید گفت که نه بحث سیل و زلزله وسط است نه قدمت تاریخی و فرهنگی و نه هیچکدام از این قبیل بلکه در گونه موارد  ساختار بنا بدون مشکل است و نیاز به تعمیراتی ندارد اما اهالی خانه به دلایلی تمایل به نوسازی داخل آن دارند.  مثلا ممکن است پس از گذشت چندسال کف پوش خانه از سنگ تبدیل به پارکت شود تا در عین تنوع، زیبایی و گرمای بیشتری در خانه ایجاد کند. در پایا بهتر است به نکته ای بیان شود:

 حال که  بحث نوسازی شده است لازم است به نکته ای بیان شود و آن این است که نوسازی داخلی ساختمان با طراحی داخلی و تغییر دکوراسیون متفاوت است.  سطح اقدامات انجام شده در نوسازی بسیار عمیق‌تر از تغییر دکوراسیون است.

 مثلا هنگام تغییر دکوراسیون خانه، می‌توان به تغییر چیدمان وسایل و مبلمان و یا تعویض  اکتفا نمود امادر صورتیکه قصد نوسازی را داشته باشید اقداماتی از قبیل ایجاد گچ بری جدید و نصب چراغ‌های جدید انجام می‌شود.

بازسازی و نوسازی

تلفن :71333313

تهرانپارس، فلکه سوم، خیابان 190 غربی (علیدوستی)، نبش خیابان 121 (طاهری)، پلاک 26