تعمیرات و نگهداری املاک

چکیده :

 همانطور که میدانید هر خانه‌ای نیاز به رسیدگی و تعمیرات دارد. شما چه صاحب خانه باشید و چه به عنوان مستاجر در خانه باشید و حتی خانه را رهن کرده باشید هم باز هم نیاز به تعمیرات و نگهداری دارد. مستاجرها گاهی از این‌که صاحب‌خانه نیستند و وظیفه نگهداری و تعمیر خانه را ندارندخیلی هم خوشحال و راضیند یعنی درست زمانی که نیاز به تعمیرات پیش می‌آید و وظیفه‌ی رفع برخی خرابی‌ها بر عهده صاحب‌خانه است. در هر حال چه صاحب‌خانه باشید و چه مستاجر، باید در نگهداری و تعمیر خانه دقت به خرج بدهید. حال وقتی میگوییم تعمیرات و نگهداری املاک یعنی  رعایت نکاتی در مورد وسایل و ابزارهای منزل مثل یخچال و فریزر ، کف‌پوش و وسایل سرمایشی و گرمایشی ضروری است که در ادامه به شرح مفصل آن خواهیم پرداخت.یکی از مواردی که در تعمیرات و نگهداری املاک باید به ...

 همانطور که میدانید هر خانه‌ای نیاز به رسیدگی و تعمیرات دارد. شما چه صاحب خانه باشید و چه به عنوان مستاجر در خانه باشید و حتی خانه را رهن کرده باشید هم باز هم نیاز به تعمیرات و نگهداری دارد. مستاجرها گاهی از این‌که صاحب‌خانه نیستند و وظیفه نگهداری و تعمیر خانه را ندارندخیلی هم خوشحال و راضیند یعنی درست زمانی که نیاز به تعمیرات پیش می‌آید و وظیفه‌ی رفع برخی خرابی‌ها بر عهده صاحب‌خانه است. در هر حال چه صاحب‌خانه باشید و چه مستاجر، باید در نگهداری و تعمیر خانه دقت به خرج بدهید. حال وقتی میگوییم تعمیرات و نگهداری املاک یعنی  رعایت نکاتی در مورد وسایل و ابزارهای منزل مثل یخچال و فریزر ، کف‌پوش و وسایل سرمایشی و گرمایشی ضروری است که در ادامه به شرح مفصل آن خواهیم پرداخت.یکی از مواردی که در تعمیرات و نگهداری املاک باید به آن توجه کرد رسیدگی به یخچال و فریزر میباشد که به توضیح بیشتر آن خواهیم پرداخت:

همانطور که هرچیزی قدیمی تر و کهنه تر باشد نیاز به مراقبت بیشتر دارد یخچال و فریزر هم از این قاعده مستثنا نیست لذا یخچال و فریزر های قدیمی به توجه بیشتری نیاز دارندمثلا باید هر چند وقت یک‌بار یخ‌هایی که سطح فریزر را می‌پوشانند به دقت پاک کنید و یا کویل‌های یخچال را پاک کنید اما مراقب باشید که تحت فشار و حرارت قرار نگیرند زیرا فشار زیاد و همچنین حرارت بیش از حد موجب آسیب به آنها میشود.دراینجا شاید برایتان سوال پیش آید حال چگونه این یخ ها و برفک های مزاحم را پاک کنیم؟

در پاسخ به این سوال شما باید گفت که:برای آب شدن یخ‌های موجود در فریزر نباید از کاردک و چاقو و ابزار نوک تیز استفاده کنید. بگذارید یخ‌ها خودشان به آرامی آب شوند و بعد اقدام به تخلیه آن‌ها کنید. بعد از اینکه در مورد یخچال و فریزر صحبت کردیم بهتر است در مورد قسمت بعدی یعنی کف پوش و فرش بپردازیم: برای تعمیرات و نگهداری املاک لازم است از کف خانه محافظت کنید. اگر فرش و قالیچه دارید باید حداقل هفته‌ای یک‌بار آن را جاروبرقی بکشید؛ در نظر داشته باشید که فرش‌های ضخیم‌تر بیشتر به جارو کشیدن و پاک‌سازی نیاز دارند.اما اگر خانه شما کف‌پوش دارد و جنس آن نیز  از سرامیک یا چوب است باید مرتب آن را نظافت کنید و رسیدگی‌های لازم را انجام دهید تا هم از کف‌پوش محافظت شود و هم آلودگی از بین برود.  از موارد بسیار مهمی که در اینجا باید به آن اشاره کرد این است که تا جایی که می‌توانید از مواد شیمیایی و شوینده برای شستن کف استفاده نکنید چرا که این مواد دارای اسید و مواد مضر میباشد و موجب آسیب به کف میشود و به مرور زمان موجب میشود زیبایی خود را نیز از دست بدهند

مورد بعدی که در تعمیرات و نگهداری املاک باید به آن توجه کنید وسایل تهویه هوا میباشد که در ادامه بیشتر راجع به آن توضیح خواهیم داد: وقتی میگوییم سیستم تهویه هوا یعنی هم سیستم گرمایشی و هم سیستم سرمایشی مدنظرمان است و محدود به یکی از این دو نمیباشد. در هرحال هر وسیله ای که استفاده میکنید باید خالی از گرد و غبار باشد. و همانطور که میدانید با توجه به نوع وسیله ای که استفاده میکنید به آن رسیدگی کنید برای مثال اگر وسیله شما دارای پره میباشد باید پره های آن را تمیز کنید.

یکی از مواردی که لازم است به آن اشاره شود این است که اگر دستگاه تهویه شما قابلیت تنظیم دما را دارا میباشد بهتر است در هنگام خروج از خانه آن را خاموش کنید چرا که این کار موجب صرفه جویی در انرژی میشود البته حواستان باشد که اگر خانه شما با خاموش کردن زیاد سرد میشود این کار را انجام ندهید چرا که گرم کردن مجدد آن سخت میشود. مورد بعدی که در تعمیرات و نگهداری املاک باید به آن توجه کرد لوله ها و سینک دسشویی و ظرف شویی میباشد که در ادامه به توضیح و ذکر نکات کلیدی آن خواهیم پرداخت: شما باید به طور جدی مراقب لوله‌های آب باشید و از انجام برخی کارها خودداری کنید و در عین حال برخی کارها را نیز انجام دهید. تفاله‌ی چای، مواد غذایی و سایر مواد را درون سینک ظرف‌شویی نریزید چون باعث گرفتگی  بسته شدن لوله ها می‌شوند

 در حمام و دست‌شویی نیز موها و آشغال‌ها‌ را از سطح زمین جمع‌آوری کنید تا باعث بند آمدن چاه و سایر مشکلات نشوند.

شما میتواند در اینجا از سبدی برای جلوگیری از ورود آشغال ها و مواد زائد به چاه استفاده کنید.  اگر آب در سینک ظرف‌شویی و دست‌شویی جمع می‌شود از تلمبه برای باز کردن راه آب کمک بگیرید و به هیچ وجه از ابزارهای تیز مانند چاقو یا یخ شکن استفاده نکنید حال پس از بیان این مطالب بهتر است به این مطلب بپردازیم که هزینه تعمیرات و نگهداری املاک به عهده چه کسی میباشد.

وقتی شخصی صاحب خانه باشد که اختلافی پیش نمیاید و باید خانه خود را تعمیر کند.اختلاف در جایی پیش میاید که موجر خانه خود را به مستاجر اجاره دهد حال تکلیف چیست؟مطابق ماده ۴۸۶ بسته به اینکه تعمیرات جزئی یا کلی باشد فرق دارد و قانون مدنی تفاوت قائل شده است. به عنوان نتیجه کلی از قانون میتوان گفت که هزینه های اساسی و ضروری بر عهده موجر است و هزینه تعمیرات و نگهداری جزئی بر عهده مستاجر میباشد. حال پس از بیان این موارد ممکن است بپرسید تعمیرات جزیی و کلی چیست؟

تعمیرات کلی و اساسی به شرح زیر میباشد:

1-      تعمیرات مربوط به اصل بنا مانند دیوار، در و پنجره، سقف، حیاط، پشت‌بام و

2-      تعمیرات مربوط به تاسیسات مانند کولر، شوفاژ، آبگرمکن، موتورخانه، پکیج، تهویه و

3-      تعمیرات مربوط به لوله‌کشی آب، گاز، فاضلاب

4-      سیم‌کشی برق

5-      تعمیرات آسانسور

6-      تعمیرات در برقی پارکینگ

7-      رنگ‌آمیزی ساختمان

8-      تعمیرات جزئی نیز به شرح زیر است:

9-      تعویض واشر شیرهای آب

10-  تعویض چراغ‌های سوخته و خراب

11-  تعمیر موردی قفل در

12-  نصب توری در و پنجره

13-  تعویض پوشال کولر آبی

14-  تعمیر تهویه سرویس‌ها

15-  تعمیر موردی کلید و پریز برق

اگر دقت کنید متوجه میشوید که این تقسیم بندی و تفاوتی که قانونگذار قائل شده است منطقی و به جا نیز میباشد.

تعمیرات و نگهداری املاک

تلفن :71333313

تهرانپارس، فلکه سوم، خیابان 190 غربی (علیدوستی)، نبش خیابان 121 (طاهری)، پلاک 26