در ابتدا بهتر است معنی قرار داد را باهم بررسی کنیم:
مطابق ماده ۱۸۳قانون مدنی: تعهد دو یا چند نفر در برابر دو یا چند نفر دیگر مبنی بر انجام امری که مورد قبول هر دو طرف است. در واقع قرار داد خواسته هر دو طرف برای به وجود آوردن یک اثر حقوقی همراه با پذیرش تعهد ها و مسئولیت های آن است. در قراردادهای توافقی قصد طرفین بسیار اهمیت دارد و چنانچه بندی در آن آورده شود و بر خلاف آن بند عمل شود این قرار داد اعتبار خود را از دست میدهد. حال پس از بیان مفصل در مورد تعریف قرارداد بهتر است به این موضوع اشاره شود که اصلا لزوم نوشتن قرار داد چیست؟ دلیل نوشتن قرار دادها این است که: در گذشته افراد قراردادها را به صورت شفاهی ایجاد میکردند که این نوع قرارداد دچار اشتباهاتی در طرفین می شود و در آخر طرفین برای حل مشکل باید به مراجع قضایی مراجعه می‌کردند و گاها قراردادها به صورت کتبی و بدون آن که اصول اولیه نگارش در آنها رعایت شود، نوشته می‌شدند که باز هم مشکلات حقوقی زیادی را در بر داشت اما امروزه همه افراد می‌دانند که برای جلوگیری از به وجود آمدن مشکلات حقوقی در تمامی کارها و وظایف خود باید قراردادی مطابق با اصول صحیح نگارش و به همراه امضا داشته باشند. بنابراین امروزه آشنایی با اصول نوشتن قرارداد ها و نحوه نوشتن متن قرارداد برای ایجاد یک قرارداد اصولی، یکی از ضروری ترین کارها برای تنظیم صحیح قرارداد است.
حال ممکن است برای شما سوال پیش آید آیا قرار داد توافقی تنوع دارد؟ در پاسخ به این سوال باید گفت بله که در ادامه به توضیح آن خواهیم پرداخت. تنظیم قرارداد توافقی املاک: همانطور که در بالا گفتیم قصد و رضایت طرفین در ایجاد قرارداد توافقی دارای اهمیت میباشد لذا میتوان این نوع قرار داد را راجع به املاک نیز به کار برد و محدودیتی از این نظر وجود ندارد. در رابطه با املاک میتوان قرار داد های توافقی مانند اجاره،بیع و.....به کار برد. وقتی میگوییم املاک شامل تمامی آنها اعم از تجاری،مسکونی،اداری و..... میشود و محدود به نوع خاصی نمیباشد تنظیم قرارداد توافقی ملک: مطابق قانون مدنی هرشخص نسبت به مال و ملک خود دارای اختیار تام میباشد لذا در رابطه به ملک هم میتوان قرارداد توافقی تنظیم نمود برای مثال شما باغ خود را به شخص دیگری توافقا اجاره میدهید و در ضمن قرار داد شرایط و آثاری را ذکر میکنید که در صورت عدم رعایت قرار داد باطل میشود زیرا همانطور که گفتیم در اینجا قصد طرفین دارای اهمیت زیادی میباشد. حال پس از بیان این دو مورد ممکن است برای شما این سوال مطرح شود که آیا تنظیم قرارداد توافقی مسکن نیز امکان پذیر است؟ در دو مورد قبلی ما در رابطه با تمامی املاک اعم از تجاری،مسکونی،اداری و‌.... صحبت کردیم اما در اینجا میخواهیم در رابطه با تنظیم قرارداد توافقی راجع به مسکن صحبت کنیم. برای مثال شما میتوانید توافقا خانه خود را به شخص الف بفروشید که به آن قرارداد بیع میگویند یا آن را برای مدت زمان معینی اجاره دهید که به آن قرارداد اجاره میگویند. لازم به ذکر است که بیان شود در تمامی این موارد قصد و رضایت طرفین مطرح میباشد چرا که اساس و پایه تنظیم قرارداد توافقی قصد طرفین میباشد و به عبارت بهتر اکراه و عدم رضا نباید وجود داشته باشد چرا که موجب بطلان قرارداد میشود. از دیگر موارد انواع تنظیم قرارداد توافقی که میتوان به آن اشاره نمود و در دنیای امروزه نیز بسیار رایج میباشد در مورد آپارتمان ها میباشد.
قرار داد توافقی آپارتمان ها به چه صورت می باشد: امروزه و در حال حاضر از آپارتمان ها و شهر نشینی بیشتر از روستا نشینی استفاده میشود و علاوه بر آن دیگر کسی از خانه های ویلایی و بزرگ بهره نمیبرد بلکه از آپارتمان ها بیشتر استفاده میشود. استفاده از آپارتمان ها در شهرهای کلانی چون تهران بیشتر و قابل چشم گیر تر نیز میباشد. لذا ممکن است شما یک طبقه از آپارتمان را طی یک قرارداد توافقی از مالک اصلی آپارتمان بخرید و یا اینکه اگر توانایی خرید آن را ندارید آن را اجاره کنید. همانطور که مشاهده مینمایید تنوع این قرارداد بالا و قابل توجه می باشد چرا که همانطور که قبلا بیان شد در تمامی اتواع املاک که وجود دارد و علاوه بر آن شما میتوانید در آپارتمان ها نیز از این نوع قرار داد استفاده کنید. حال پس از بیان تمامی این موارد لازم است به یک نکته اساسی و مهم اشاره شود. شاید شما نام کد رهگیری به گوشتان خورده باشد و حال وقتی با این سوال مواجه میشوید که آیا برای تنظیم قرارداد توافقی نیاز به کد رهگیری هست یا خیر؟ نیاز به راهنمایی و توضیح در این باره داشته باشید که در ادامه به آن خواهیم پرداخت. در ابتدا باید گفت که اصلا کد رهگیری چیست؟ از سال 87 دولت برای به دست آوردن آمار دقیقی در حوزه ملک و مسکن ثبت تمام معاملات در این زمینه را به صورت هوشمند تغییر داد و از آن سال قراردادهای دست‌نویس بی‌اعتبار شدند از آن تاریخ به بعد تمامی خریداران و فروشندگان موظف‌ شده اند تا با ارائه مدارک به یک مشاور املاک از طریق سامانه‌ی ثبت معاملات املاک و مستغلات کشور مشخصات ملک خود را ثبت کنند. لازم است در ادامه توضیحات گفته شود که این کد ۱۳رقمی میباشد و برای فروشنده و خریدار از طریق پیامک ارسال میشود‌ حال پس از بیان تمامی موارد ذکر شده که دارای اهمیت بسیار زیادی بودند در پایان بهتر است به فواید تنظیم قرارداد توافقی اشاره شود: این نوع قرارداد سبب پیشگیری از هرگونه اختلاف و مسئله در آینده می شود و باعث میشود از بروز اختلافات قضایی و رفتن به دادگاه جلوگیری شود. افزایش و بهبود بهره‌وری و کیفیت انجام کار را به دنبال دارد و به عبارت بهتر باعث تسهیل امور میشود. موجب حفظ روابط کاری به طور مداوم می‌شود. سبب حفظ حقوق طرفین و جلوگیری از اتلاف وقت می شود. ضرر و زیان حاصل از مشکلات به وجود آمده در زمان انجام کار را با توجه به موضوع قرارداد کاهش می دهد. باعث کاهش اختلاف نظر و دعاوی حقوقی میشود.