حضور مشاوره و وکیل در جلسات ملکی شما

چکیده :

هنگامی که شما میخواهید یک ملکی را معامله کنید ممکن است سوالاتی برایتان ایجاد شود که پاسخ آن را ندانید چرا که سر رشته ای در این باره ندارید و فرقی ندارد که بر روی ملک مورد نظر چه معامله ای میخواهید انجام دهید. ممکن است بیع باشد یا اجاره یا رهن و.... در هر حال بهتر است هنگام جلسات ملکی که بین شما و شخص دیگری برگزار میشود شخصی به عنوان مشاوره و وکیل حضور داشته باشد چرا که اطلاعات کافی در این زمینه دارد و میتواند به شما کمک بسزایی بکند. همه شما وقتی به یک وکیل مراجعه میکنید میدانید که این وکیل با داشتن پروانه وکالت میتواند در زمینه های حقوقی،کیفری،دعاوی خانوادگی،امور حسبی،دعاوی ثبتی و ملکی وکالت کند. اما ممکن است در اینجا سوالی پیش آید و این است که آیا وکلا دادگستری وکیل ملکی هم محسوب میشوند یا خیر؟ در پاسخ به این سوال بهتر است ابتدا به شرح و توضیح وکیل ملکی بپردازیم: ...

هنگامی که شما میخواهید یک ملکی را معامله کنید ممکن است سوالاتی برایتان ایجاد شود که پاسخ آن را ندانید چرا که سر رشته ای در این باره ندارید و فرقی ندارد که بر روی ملک مورد نظر چه معامله ای میخواهید انجام دهید.

ممکن است بیع باشد یا اجاره یا رهن و....

در هر حال بهتر است هنگام جلسات ملکی که بین شما و شخص دیگری برگزار میشود شخصی به عنوان مشاوره و وکیل حضور داشته باشد چرا که اطلاعات کافی در این زمینه دارد و میتواند به شما کمک بسزایی بکند.

همه شما وقتی به یک وکیل مراجعه میکنید میدانید که این وکیل با داشتن پروانه وکالت میتواند در زمینه های حقوقی،کیفری،دعاوی خانوادگی،امور حسبی،دعاوی ثبتی و ملکی وکالت کند.

اما ممکن است در اینجا سوالی پیش آید و این است که آیا وکلا دادگستری وکیل ملکی هم محسوب میشوند یا خیر؟

در پاسخ به این سوال بهتر است ابتدا به شرح و توضیح وکیل ملکی بپردازیم:

 کسانی که به عنوان وکیل از مراجع ذی ربط پروانه وکالت دریافت کرده و مطابق قانون به کار وکالت مشغول می باشند مجوز وکالت در کلیه دعاوی را دارند و انتخاب با خودشان است که چه نوع پرونده ای را بپذیرند و وقتی می­گویم وکیل ملکی، مقصود وکیلی می باشد که هم مجوز و ورود و قبول وکالت در کلیه دعاوی را دارد و هم تخصص در امور ملکی را دارد یعنی وکیل ملکی اغلب و در اکثر موارد در انتخاب پروندهای پیشنهادی پرونده های مربوط به دعاوی غیرمنقول(ملکی)را کار کرده و تجربه زیادی در اینگونه موارد دارد و در واقع متخصص در امور ملکی است.

با توضیحی که راجع به وکیل ملکی دادیم باید متوجه شده باشید که وکیل ملکی همان وکیل دادگستری میباشد و میتواند در سایر دعاوی و پرونده ها نیز وکالت داشتخ باشد اما وکیل ملکی در زمینه ملکی تخصص و تبحر بیشتری دارد.

در ادامه قصد داریم که شما را با دو اصطلاح وکیل ملکی و دعاوی ملکی بیشتر آشنا کنیم:

در رابطه با دعاوی ملکی باید گفت که:

 به هر دعوایی که مربوط به اموال غیر منقول مثل زمین و آپارتمان و ویلا و ... باشد را دعاوی ملکی گفته می­شود.

در ادامه برای شما مثالی ذکر خواهیم نمود تا مطلب برای شما واضحتر شود:

شما در نظر بگیرید میخواهید خانه خود را بفروشید یا اجاره دهید درست است که عقدی که منعقد میشود بیع یا اجاره است اما از آنجایی که معامله بر سر ملک که یک مال غیر منقول میباشد باشد دعوا ملکی میباشد.

حال چرا دعوا؟

برای مثال شما وقتی خانه خود را اجاره میدهید مستاجر خانه را تخلیه نمیکند و دعوا تخلیه به وجود میاید که دعوا تخلیه یک دعوا ملکی میباشد که اگر شما به موسسه ای برای گرفتن وکیل مراجعه کنید به شما وکیل ملکی معرفی خواهند نمود چرا که تخصص و تبحر او در این زمینه بیشتر است.

همانطور که در مطالب قبلی اشاره شد در هنگام جلسات ملکی لازم است که مشاور و وکیل حضور داشته باشد،حال ممکن است بگویید وکیل ملکی در چه پرونده هایی به ما میتواند کمک کند؟

دعوای مالکیت که میتوان گفت همان دعوای خلع ید از اموال غیرمنقول میباشد.

  دعوای خلع ید به این صورت است که خواهان ادعا می کند که مالک ملک است و خوانده به زور آن را از اختیار او خارج کرده است.

علاوه بر  خلع ید که مالکانه است در رابطه با روابط موجر و مستاجر هم ممکن است مشکلی پیش آید که حل آن در حیطه تخصص وکیل ملکی میباشد.

تخلیه ید مستاجر ، ابطال و تعدیل قرارداد اجاره برای مثال در دعوای تخلیه ید خواهان مدعی است که خوانده قبلا به موجب قانون یا قرار دادی مثل قرار داد اجاره متصرف در ملک بوده ولی حالا که قانونا مهلت تصرف او تمام شده یا مدت قراردادش تمام شده همچنان در ملک مانده و ملک را تخلیه نمی کند و خوانده نیز قبول دارد که خواهان مالک ملک است ولی به زور از ملک خارج نمی شود.

مورد بعدی که میتوان به آن اشاره کرد عبارت است از:

دعاوی سه گانه تصرف که عبارتند از تصرف عدوانی  مزاحمت وممانعت از حق

برای مثال در دعاوی تصرف عدوانی خواهان ادعا می کند ملکی را که در اختیار داشته شخص دیگری که در اصطلاح به او خوانده میگویند به زور از چنگ او خارج کرده است.

از دیگر مواردی که وکیل ملکی میتواند به شما کمک کند در دعاوی مربوط به تحویل مبیع است که اصطلاحا به آن الزام به تحویل مبیع میگویند یعنی اگر دعوا مربوط به تحویل خانه و مغازه باشد راهکارها و قوانین مربوط به آن با مال منقول متفاوت خواهد بود که وکیل ملکی  به تمام قوانین متعدد ملکی آگاه است و  از راه قانونی مناسب و به روش های صحیح میتواند این مشکل را حل کند.

الزام به تنظیم سند رسمی ملک و بسیاری از دعاوی دیگر.

با توجه به توضیحاتی که ذکر کردیم باید متوجه شده باشید که حضور مشاوره و وکیل در جلسات ملکی شما تا چه اندازه حائز اهمیت میباشد و به شما هنگام انعقاد قرار داد اعم از بیع و اجاره کمک بسزایی میکند.

برای مثال هنگام قرار داد اجاره توصیه میشود که حتما از وکیل ملکی کمک بگیرید چرا که قوانین متعددی در رابطه با اجاره وجود دارد که عبارت است از قوانین مدنی،روابط موجر و مستاجر در سال های ۵۶و۷۶و۶۲و.....

همانطور که میبینید قوانینی که در رابطه با اجاره وجود دارد بسیار زیاد و متنوع میباشد لذا کار هرکسی نیست و نیازمند تبحر و دانش میباشد که در این راه وکیل ملکی بهترین گزینه برای شما میباشد.

برای مثال میتوان گفت که شما هنگامی که در رابطه با مسئله سر قفلی به مشکل بر میخورید یا تخلیه ید و......

شما خودتان اگر بخواهید این مشکل را حل کنید لازم است ساعت ها قوانین متعدد را مطالعه کنید تا بفهمید چه کاری باید انجام دهید اما یک وکیل ملکی از آنجایی که در این کار تبحر و تخصص لازم را دارد بدون نیاز به مطالعه زیاد میتواند این دعاوی را حل کند و به شما کمک کند.

در پایان به عنوان نتیجه گیری نهایی باید گفت که به شما توصیه میشود با توجه به مطالب بیان شده در دعاوی ملکی خود حتما از مشاوره و وکیل استفاده کنید تا حتی  کمترین مشکلی برای شما ایجاد نشود و اگر دعوایی پیش آمد به راحتترین شکل منکن و همچنین سریعتر حل شود.

حضور مشاوره و وکیل در جلسات ملکی شما

تلفن :71333313

تهرانپارس، فلکه سوم، خیابان 190 غربی (علیدوستی)، نبش خیابان 121 (طاهری)، پلاک 26