درخواست معاوضه

چکیده :

در گذشته افراد چیزی برای خود نداشتند و همه چیز برای دولت بود اما امروزه نهادی داریم به اسم مالکیت خصوصی که با وجود مالکیت خصوصی هر شخصی مالک مال خود میباشد و افراد برای اینکه بتوانند چیزی را بدست آورند به طور قانونی عمل میکنند و این یکی از مهم ترین دستاورد های بشر میباشد. یکی از مهم ترین قانون ها در رابطه با مالکیت خصوصی،داشتن سند مربوط به آن مال است . با وجود این سند و مدرکی که دال بر مالکیت شما میباشد شما میتوانید ثابت کنید که صاحب انچه در سند هستید میباشید .  درخواست معاوضه همان قرار داد معاوضه میباشد لذا در ادامه به توضیح و شرح آن خواهیم پرداخت: اگر دوران مدرسه خودرا به یاد داشته باشید در درس تاریخ در رابطه با انواع مبادله به شما تدریس شده است که یکی از انواع آن کالا به کالا میباشد در این مبادله فردی که کالایی را بیشتر از نیاز خود در اختیار داشت، با کالای دیگ...

در گذشته افراد چیزی برای خود نداشتند و همه چیز برای دولت بود اما امروزه نهادی داریم به اسم مالکیت خصوصی که با وجود مالکیت خصوصی هر شخصی مالک مال خود میباشد و افراد برای اینکه بتوانند چیزی را بدست آورند به طور قانونی عمل میکنند و این یکی از مهم ترین دستاورد های بشر میباشد.

یکی از مهم ترین قانون ها در رابطه با مالکیت خصوصی،داشتن سند مربوط به آن مال است . با وجود این سند و مدرکی که دال بر مالکیت شما میباشد شما میتوانید ثابت کنید که صاحب انچه در سند هستید میباشید .  درخواست معاوضه همان قرار داد معاوضه میباشد لذا در ادامه به توضیح و شرح آن خواهیم پرداخت:

اگر دوران مدرسه خودرا به یاد داشته باشید در درس تاریخ در رابطه با انواع مبادله به شما تدریس شده است که یکی از انواع آن کالا به کالا میباشد در این مبادله فردی که کالایی را بیشتر از نیاز خود در اختیار داشت، با کالای دیگر مبادله می‌کرد. در قبال خدمات مختلف نیز این معامله انجام می‌شد و فرد در ازای ارائه خدمتی به فرد دیگر کالا یا خدماتی از آن فرد دریافت می‌کرد.  قرارداد معاوضه در واقع همان مبادله کالا با کالا، کالا و خدمات و یا مبادله خدمات با خدمات است.

در رابطه با درخواست معاوضه و به عبارت بهتر قرارداد معاوضه در ماده ۴۶۴قانون مدنی به آن پرداخته شده است که به شرح زیر است : قرارداد معاوضه عقدی است که در آن عوضین،مالی را در مقابل و در عوض مال دیگر اخذ میکنند.

در ادامه به مثال هایی خواهیم پرداخت تا مطالب برای شما واضح و روشن تر شود : اگر شخصی برنج خود را به شخص دیگر بدهد و در مقابل میوه بگیر عمل معاوضه واقع شده است و یا حتی شخصی ملک خود را با ملک دیگری مبادله کند.   با این مثال متوجه میشویم که لزومی ندارد که حتما دو چیزی که معاوضه میشود یکسان باشد بلکه میتواند متفاوت باشد .

ویژگی های های درخواست و قرار داد معاوضه به شرح زیر میباشد:

۱-عقدی معوض است یعنی اینکه   قرارداد باید دوطرفه باشد و در مقابل یک کالا، کالای دیگری وجود داشته باشد.

۲- قرارداد معاوضه از عقود لازم است یعنی نمی‌توان قرارداد را به صورت یک‌ طرفه فسخ کرد و باید هر دو طرف برای فسخ قرارداد حضور داشته باشند.

۳- قرارداد معاوضه از عقود تملیکی است یعنی هر یک از طرفین قبال قرارداد چیزی از دیگری دریافت می کنند. برای مثال معاوضه آپارتمان با ماشین.

ممکن است شما درخواست معاوضه را با بیع خلط کنید و دچار اشتباه شوید البته حق دارید دچار اشتباه شوید چرا که خیلی واضح و درست در خیلی از جاها به آن اشاره نشده است  اما در ادامه به توضیح و شرح این دو مورد و تفاوت های آن خواهیم پرداخت تا کمتر دچار اشتباه شوید : مطابق ماده ۳۳۸قانون مدنی بیع یعنی تملیک عین به عوض معلوم.  در زبان عامیانه و عرف از قولنامه نیز استفاده میشود.  شاید برایتان سوال پیش آید که چه زمانی از قولنامه استفاده میشود ؟ در پاسخ به این سوال باید گفت که:

زمانی که خریدار و فروشنده  قصد دارند تا معامله‌ای را انجام دهند اما هنوز مقدمات این معامله فراهم نشده است آن‌ها می‌توانند با یکدیگر  عقد بیع یا قولنامه ببندند.  به این صورت که طرفین در قراردادی به یکدیگر متعهد می‌شوند که تا زمان فراهم شدن شرایط برای معامله نظر خود را عوض نکنند .  حال با بیان توصیفاتی که از عقد بیع شد باید متوجه یک تفاوت آن با درخواست و عقد معوضه شده باشید.  عقد بیع به معنای مبادله کالا با پول است. این پول باید یکی از پول‌های رایج در دنیا باشد. پس به عنوان نتیجه از این قسمت باید گفت که  اولین تفاوت قرارداد معاوضه با عقد بیع در همین موضوع وجود دارد؛ یعنی معامله در عقد بیع در قبال پول رایج انجام می‌شود در صورتی که قرارداد معاوضه در قبال دریافت کالا یا خدمات بسته می‌شود.

دومین تفاوتی که بین این دو میتوان مطرح کرد این است که در عقد بیع خیارات وجود دارد اما در درخواست معاوضه خیارات وجود ندارد . منظور از خیار یعنی شرایط فسخ و امضای قرارداد. خیاراتی مانند خیار حیوان،خیار مجلس،خیار تاخیر ثمن مختص و ویژه عقد بیع میباشد.

سومین تفاوتی که میتوان اشاره نمود وجود مبیع میباشد.مبیع به معنای آن چیزی است که معامله می‌شود و با توجه به مطلوبیت آن، قیمتی برایش در نظر گرفته می‌شود. در صورتی که در درخواست معاوضه چنین ارزش‌گذاری وجود ندارد و شرایط معاوضه را عوضین تعریف می‌کنند. مورد آخر حق شفعه است که در بیع وجود دارد و در معاوضه جاری نمی‌شود. حق شفعه به معنای این است که در صورت شراکتی بودن ملکی، اگر یکی از شرکا بخواهد سهم خود را به فرد سوم بفروشد، شریک وی حق شفعه دارد یعنی می‌تواند مبلغی که قرار است شخص سوم بپردازد را پرداخت کند و سهم شریکش را به تملک خود درآورد.

همانطور که قبلا بیان شد درخواست معاوضه فقط محدود به این نیست که هر دو چیزی که میخواهیم معاوضه کنیم مانند هم باشد بلکه ممکن  است متفاوت باشد برای مثال شما باغ خود را در قبال خانه معاوضه کنید در اینجا هردو ملک است اما گاهی ممکن است شما زمین خود را در قبال یک ماشین معاوضه کنید و اشکالی ندارد . نکته ای که لازم است به آن اشاره شود این است که همانطور که امکان درخواست معاوضه وجود دارد امکان ابطال آن وجود دارد اما از آنجایی که از عقود لازم است امکان فسخ آن نمیباشد.

در چه حالاتی بطلان اتفاق میفتد ؟ عقود پس از انعقاد و تشکیل، ممکن است به دلایلی مانند فقدان قصد انشای طرفین، فقدان اهلیت، فقدان شرایط مربوط به مورد معامله و جهت نامشروع باطل شوند. بطلان حالتی است که در آن، عقد وجود حقوقی پیدا نمی‌کند، خواه در نتیجه واقع نشدن (تراضی) یا بدون موضوع بودن آن؛ و خواه به دلیل منع قانون از نفوذ تراضی نامشروع باشد.

به طور کلی باید گفت که هرگاه شرایط اساسی صحت معامله وجود نداشته باشد عقد باطل و کان لم یکن میشود.

شرایط اساسی صحت معامله مطابق ماده ۱۹۰قانون مدنی به شرح زیر است:

1-      قصد طرفین و رضای آنها

2-      اهلیت طرفین

3-      موضوع معین که مورد معامله باشد.

4-      مشروعیت جهت معامله.

هرگاه هرکدام از این موارد بیان شده موجود نباشد عقد باطل خواهد بود .

درخواست معاوضه

تلفن :71333313

تهرانپارس، فلکه سوم، خیابان 190 غربی (علیدوستی)، نبش خیابان 121 (طاهری)، پلاک 26