مشاوره ملکی

چکیده :

مشاوره ملکی یا به عبارت بهتر مشاوره حقوقی ملکی یکی از اساسی ترین و مهم ترین موارد موردنیاز در هر خانواده ای میباشد. همانطور که میدانید یکی از شایع ترین جرم هایی که امروزه وجود دارد کلاهبرداری میباشد و در خرید و فروش ملک هم وجود دارد و از این جرم مستثنا نیست لذا برای اینکه پول و وقت شما هدر نرود و دچار ضرر و زیان نشوید بهتر است با یک مشاوره ملکی مشورت کنید و از او کمک بخواهید. لازم به ذکر است که به شما گفته شود مشاوره ملکی محدود به یک نوع ملک نمیباشد و شامل تمامی نوع آن یعنی چه تجاری چه مسکونی و چه اداری و...... شامل میشود. حال پس از توضیحاتی که راجع به مشاوره ملکی داده شد ممکن است این سوال برایتان ایجاد شود که این کار چه کمکی به شما میکند؟ در پاسخ به این سوال باید گفت که: شما می توانید برای پیشگیری از کلاهبرداری و سودجویی برخی اشخاص اقدام به دریافت مشاوره ملکی کنید . ...

مشاوره ملکی یا به عبارت بهتر مشاوره حقوقی ملکی یکی از اساسی ترین و مهم ترین موارد موردنیاز در هر خانواده ای میباشد.

همانطور که میدانید یکی از شایع ترین جرم هایی که امروزه وجود دارد کلاهبرداری میباشد و در خرید و فروش ملک هم وجود دارد و از این جرم مستثنا نیست لذا برای اینکه پول و وقت شما هدر نرود و دچار ضرر و زیان نشوید بهتر است با یک مشاوره ملکی مشورت کنید و از او کمک بخواهید. لازم به ذکر است که به شما گفته شود مشاوره ملکی محدود به یک نوع ملک نمیباشد و شامل تمامی نوع آن یعنی چه تجاری چه مسکونی و چه اداری و...... شامل میشود. حال پس از توضیحاتی که راجع به مشاوره ملکی داده شد ممکن است این سوال برایتان ایجاد شود که این کار چه کمکی به شما میکند؟

در پاسخ به این سوال باید گفت که: شما می توانید برای پیشگیری از کلاهبرداری و سودجویی برخی اشخاص اقدام به دریافت مشاوره ملکی کنید .  یک مشاوره ملکی یا حتی یک وکیل مجرب می تواند به شما آگاهی کافی از معاملات قانونی، استعلام سند و بسیاری از موارد مربوط به ملک و املاک در هنگام خرید و فروش را بدهد .  لذا متوجه شدید که در این راه لازم نیست که صرفا از مشاور کمک بگیرید بلکه حتی یک وکیل هم میتواند به شما کمک کند. در بسیاری از مواقع شما نیت خرید و یا فروش ملک ندارید و در زمینه ساخت و ساز فعالیت دارید. مطمئناً شما با برخی از کارهای قانونی روبرو خواهید شد که ممکن است از آن‌ها چندان سر در نیاورید و راه و چاه آن را ندانید پس بهتر است تنها با مراجعه به یک وکیل ملکی و دریافت مشاوره حقوقی ملکی، اطلاعات لازم را کسب کنید تا هم کار خود را به بهترین نحو انجام دهید و هم دچار ضرر و به عبارتی بهتر دچار کلاهبرداری نشوید.

حال پس از بررسی و شرح در مورد مشاوره ملکی این سوال مطرح میشود که راه های دریافت مشاوره به چه صورت میباشد؟

می توان گفت که  محدود به یک روش نیست و به روش های متفاوتی انجام میشود که در ادامه به شرح و توضیح آن خواهیم پرداخت: اولین روشی که وجود دارد روش حضوری میباشد که در ادامه بیشتر راجع به آن توضیح خواهیم داد:

در این روش شما می‌توانید برای دریافت مشاوره  ملکی به دفتر یک وکیل ملکی مراجعه کنید. حال وکیل ملکی چه کسی میباشد؟

 یک وکیل ملکی، وکیلی است که پرونده‌های ملکی و دعاوی ملکی را پذیرش می‌کند و به آن‌ها رسیدگی می‌کند لذا شما می‌توانید به یکی از وکیل‌های ملکی مراجعه کرده و مشاور حقوقی ملکی بگیرید. حال با ذکر این مطلب شاید برای شما این سوال ایجاد شود که یک وکیل دادگستری چه تفاوتی با یک وکیل ملکی دارد؟ این دو وکیل از نظر  تحصیلات هردو  یکسان میباشتد اما زمینه کاری و تخصص آن‌ها متفاوت می‌باشد به این صورت که یک وکیل ملکی تنها پرونده‌های ملکی را دنبال می‌کند و یک وکیل دادگستری می‌تواند انواع پرونده‌ها را پیگیری کند. نکته ای که حائز اهمیت است این است که : هر دو کیل می‌توانند به شما مشاوره ملکی دهند اما مطمئناً تجربه یک وکیل ملکی با توجه به زمینه کاری بیشتر خواهد بود و کمک بیشتری میتواند به شما بکند. در نهایت در صورتیکه احساس می‌کنید نمی‌توانید پیگیر کارهای حقوقی ملکی باشید می‌تواند یک وکیل ملکی استخدام کنید تا او کارهای شما را پیگیری کند. در رابطه با روش حضوری و انواع و اقسام وکیل به طور مختصر توضیح دادیم حال بهتر است به شرح روش بعدی که روش غیر حضوری میباشد بپردازیم: امروزه و با توجه به پیشرفت علم و تکنولوژی دیگر لازم نیست برای هرکاری حضوری اقدام کرد و خیلی از کارها رو میتوان از طریق اینترنت و یه صورت غیر حضوری انجام داد مشاوره ملکی هم نیز از این قاعده مستثنا نیست. در روش غیر حضوری شما میتوانید از تلفن یا اینترنت برای مشاوره دادن استفاده کنید و محدودیت زمانی برای شما وجود ندارد و در هر ساعتی از شبانه روز میتوانید اقدام به این کار کنید. لازم به ذکر است که بیان شود امروزه از روش غیر حضوری بیشتر از روش حضوری استفاده میکنند. حال که به شرح و بیان این مطالب کلیدی و مهم پرداختیم بهتر است به نکته ای مهم دیگر  نیز اشاره شود و آن کاربرد مشاوره ملکی میباشد یعنب در چه جاهایی ما از مشاوره ملکی استفاده میکنیم.

در موارد زیر ما از مشاوره ملکی استفاده میکنیم:

1-      شکایت از مستاجر

2-      مشاوره حقوقی ثبت اسناد

3-      مشاوره در زمینه قراردادها

4-      مشاوره در زمینه خرید و فروش

5-      مشاوره برای آزادسازی رهن

6-      مشاوره برای مصادره املاک

7-      مشاوره در زمینه معاملات

8-      مشاوره در زمینه دخل و تصرف در ملک

مواردی که بیان شد چند مورد از مهم ترین و کاربردیترین موارد بودند و محدود به اینها نیست و دامنه آن نیز بسیار گسترده میباشد

همانطور که هر شغلی دارای وظایفی میباشد مشاور املاک نیز دارای وظایفی میباشد که به شرح زیر است: ممکن است مواردی که به آن اشاره میکنیم با سایر مشاغل مشترک باشد ممکن هم است خاص این شغل باشد. صداقت، امانت، رازداری، عدالت باید توسط مشاور املاک رعایت شود یعنی باید این شخص  بی‌طرف و در عین حال عادل باشد تا معامله به سود هر دو طرف باشد.

هیچ یک از طرفین معامله را تحریک نکند و باعث ایجاد اختلاف بین دو طرف نشود. چرا که علاوه بر اینکه این کار خلاف اخلاق میباشد بر خلاف قانون نیز میباشد. از دیگر وظایف مشاور املاک بررسی هویت دو طرف معامله است و تا از صحت طرفین اطمینان پیدا کند.چرا که بسیاری از افراد در قالب وکیل، ولی و… اقدام به کلاهبردری می‌کنند علاوه بر آن  باید بررسی کند که طرفین معامله ممنوع‌ المعامله نباشند. بعد از بررسی هویت افراد و تایید آن، نوبت به تنظیم قرارداد می‌رسد.  برای این کار حتما اصل و کپی شناسنامه و کارت ملی افراد دریافت و مجدد برای تنظیم قرارداد بررسی شود.  گاهی برای اطمینان از صحت مدارک ارائه شده، به غیر از شناسنامه و کارت ملی مدرک شناسایی دیگری را نیز دریافت می‌کنند این کار به منظور اطمینان بیشتر و به عبارت بهتر برای محکم کاری انجام میشود‌. از وظایف مهم و اساسی مشاور املاک بررسی اهلیت دو طرف معامله است تا مشخص شود از لحاظ عقلی در صحت کامل به سر ببرند .

اهلیت در قانون دو بعد دارد :  اهلیت تمتع و اهلیت استیفا .

منظور از  اهلیت یعنی توانایی قانونی شخص برای دارا شدن حق یا اعمال و اجرای آن. در زمان معامله طرفین باید دارای اهلیت باشند.

مشاوره ملکی

تلفن :71333313

تهرانپارس، فلکه سوم، خیابان 190 غربی (علیدوستی)، نبش خیابان 121 (طاهری)، پلاک 26