خرید و فروش ملک کلنگی

خرید و فروش ملک کلنگی

سرمایه‌گذاری و تجارت در بازار مسکن از گذشته، مورد علاقه افراد زیادی قرار داشته و به عنوان یکی از بهترین راه‌های سرمایه‌گذاری بدون نیاز به دانش خاص و بسسیار سودآور به شمار می‌رود. خرید و فروش ملک کلنگی به دلیل منعطف بودن بازار آن، کنترل صددرصد سرمایه، گردش مالی مثبت و رشد سرمایه در بلند مدت، بی‌شک از بهترین انواع سرمایه‌گذاری خصوصا در ایران است.

ملک کلنگی

به طورکلی خانه کلنگی به ملکی گفته می‌شود که به دلیل قدیمی بودن بنا در تاسیسات ساختمانی قابل سکونت نمی‌باشد. معمولا به ساختمان‌هایی که بالای سی سال قدمت دارند ملک کلنگی می‌گویند. این افزایش سن بنا باعث می‌شود کیفیت بنا و زندگی در آن کمتر شود، بر قیمت بنا هم اثر می‌گذارد.
البته عمر مفید یک ساختمان به عوامل مخنلفی مانند جنس مصالح، شرایط محیطی و نوع نگهداری و… بستگی دارد که در کشورهای مختلف، این عدد متفاوت است و در بسیاری از کشورها عمر مفید یک ساختمان به 80 سال هم می‌رسد، اما در ایران با در نظر گرفتن ساخت‌ وساز، معمولا بین 25 تا 30 سال است.

مزیت خرید و فروش ملک کلنگی 

خرید و فروش ملک کلنگی بیشتر بخاطر سرمایه گذاری انجام میشود. سود این کار دو طرفه است یعنی هم خریدار می‌تواند با ساخت یک آپارتمان چند طبقه در آن به بهره برسد، هم فروشنده می‌تواند با قیمت خوبی آن را بفروشد. البته خرید و فروش ملک کلنگی کار آسانی نیست و فروش خانه‌های کلنگی فقط به عهده بساز و بفروش‌ها است. در برخی مواقع مالک املاک میخواهند به جای پول، جور دیگری معامله کنند، مثلا پس از تکمیل آپارتمان، تعدادی واحد را به عنوان سهمشان بردارند.
خرید فروش ملک کلنگی ممکن است از بعضی امتیازات محروم باشد اما خریداران این خانه‌ها از امتیاز “قدرالسهم” هنگام ساخت‌‌وساز بهره‌مند می‌شوند و در آینده می‌توانند به بیشترین سود دستیابی داشته باشند.

کارشناسی ملک شما 1399

خرید و فروش ملک کلنگی

مشکلات خرید و فروش ملک کلنگی

فرسودگی سازه و تأسیسات داخلی
رعایت نشدن مسائل ایمنی در ساخت ملک
عدموجود امکانات گرمایشی و سرمایشی بروز
عدم وجود پارکینگ
وجود حشرات موذی
عدم عایق بودن پنجره‌ها و درب‌ها.

نکات حقوقی معامله ملک کلنگی

برای خرید و فروش ملک کلنگی لازم است نکاتی را بدانید. در اینجا به بررسی این نکات میپردازیم:
 _ در خرید و فروش زمین های متروکه و رها شده و غیر محصور دقت کافی را داشته باشید زیرا احتمال کلاهبرداری بالا است.
– به وضعیت مالکیت ملک و زمین کلنگی دقت کنید. توجه کنید که ملک کلنگی در دست افرادی غیر از مالک نباشد.

 – در معامله خرید و فروش ملک کلنگی آخرین نقشه را در خصوص تغییرات اخیر بررسی کنید.

 – معامله و سرمایه گذاری روی املاک کلنگی را فراموش کنید. این معاملات از ریسک بالایی برخوردارند.

  – قبل از معامله و خرید و فروش ملک کلنگی، از نهادها و سازمان‌هایی مانند منابع طبیعی، شهرداری، اداره اوقاف در خصوص وقف خاص و وقف عام، سازمان مسکن و شهرسازی، سازمان ملی زمین، دادگاه انقلاب، اداره ثبت، دفتر تعاونی‌های مسکن، سازمان زمین شهری و… در مورد وضعیت ملک ابتدا تحقیق کنید و استعلام بگیرید.

– از معامله املاک کلنگی که دارای پرونده‌های متعدد قضایی اعم از ثبتی، حقوقی، کیفری و… هستند،خودداری کنید.

 _ قبل از معامله به ساختار کلی ساختمان دقت کنید و از معامله املاک کلنگی با فنداسیون غیراستاندارد اجتناب کنید. زیرا هزینه بازسازی این خانه‌ها بسیار بالاست. می‌توانید برای کشف میزان رعایت استانداردها، قوانین و مقررات، توجه به کیفیت اجرایی سقف و ستون ، فنداسیون و …، نمونه‌برداری کنید و از کارشناسان فعال ومتخصص در این زمینه کمک بگیرید.

 – در صورتیکه برای ملکی قدیمی سند جدیدی صادر شده است، حتما نسبت به آن حساس شوید و دلایل آن راجویا شوید. مواردی ملنند احتمال مصادره‌ای بودن ملک، وراثتی بودن ملک، تفکیک، احتمال تعویض سند نو با سند جدید تک برگی و به عبارتی تک برگی کردن سند طبق دستور ادارات ثبت اسناد و املاک و…، از مهم ترین دلایلی است که نیاز به توجه بالا در معاملات و خرید و فروش ملک کلنگی را دارد.

 _ لازم به ذکر است که قبل از معامله و سرمایه‌گذاری و خرید و فروش ملک کلنگی وراثتی، حتما با همه وراث آشنا شده و از اهداف معامله آن‌ها باخبر شوید.

 – از تنظیم وکالت بلاعزل بدون تنظیم مبایعه‌ نامه در همه نوع معاملات املاک، به ویژه در معاملات زمین و ملک کلنگی،که موردی مهم است پرهیز کنید.

– قبل از انجام هر نوع معامله در قالب خرید و فروش زمین حتما با همراهی مالک با دقت و حوصله از ملک بازدید کنید و سعی کنید این بازدید حداقل بین نیم الی یک ساعت زمان ببرد .. با توجه به تجربه ای که بدست آمده اگر زمان بیشتر را صرف بازدید منزل کنید، در صورتیکه حقه ای در کار باشد، طی این مدت مالک واقعی از قضیه خبردار میشود.

قرارداد معاوضه به چه معناست؟

خرید و فروش ملک کلنگی مفید است یا خیر؟


خرید و فروش ملک و همچنین سرمایه‌گذاری روی آن در بازار مسکن همیشه با این پرسش روبرو بوده است که چه نوع ملکی از سوددهی بالاتری برخوردار است؟. برای پاسخ به این سوال باید گفت، اگر تنها با هدف سرمایه‌گذاری قصد خریدوفروش دارید، خرید و فروش خانه‌های کلنگی همیشه گزینه مناسبی بوده و هست. به این دلیل که که همیشه با سود همراه بوده و بر خلاف واحدهای نوساز، با گذشت زمان کاهش قیمت نخواهند داشت.

خرید خانه های کلنگی با اهداف مختلفی صورت میگیرد که این موضوع به مالک و خریدار ملک بستگی دارد . در خرید خانه‌های کلنگی چند هدف می‌تواند وجود داشته باشد:
بازسازی و فروش این خانه‌ها با قیمتی بالاتر
سکونت تا زمان مناسب برای مشارکت در ساخت
تخریب و ایجاد یک آپارتمان با واحدهای نوساز
خرید خانه‌های کلنگی با هدف فروش در زمان افزایش قیمت


نتیجه گیری 
در هر صورت خرید خانه‌‌ی کلنگی با هر هدفی که انجام شود، میتواند به شما سود بالایی برساند. همچنین اگر سرمایه کافی را برای خرید این املاک داشته باشید میتوانید در این زمینه بدرخشید. با خرید خانه‌های کلنگی و حتی بازسازی آن‌ها و یا ساخت مجدد آنها ، می توان به سودکلانی دست یافت . همچنین اگر این عمر در زمان مناسب بازار خرید و فروش ملک انجام بگیرد، این سود را دو چندان کرده و می‌تواند گزینه بسیار مناسب با نتیجه مطلوب برای سرمایه‌ گذاری باشد.