رهن-و-اجاره-آپارتمان-تهرانپارس
رهن-و-اجاره-آپارتمان-تهرانپارس

رهن و اجاره آپارتمان تهرانپارس 1399

برخی از تهرانی‌های شرق تهران را برای سکونت انتخاب می‌کنند و از میان محله‌ها به سراغ تهرانپارس می‌روند.

خیلی از افراد در جستجوی گزینه‌های مناسب برای رهن و اجاره آپارتمان تهرانپارس هستند. هر چند تقسیمات غربی و شرقی در بسیاری از نقاط تهران رایج است و تفاوت‌هایی نیز میان این محله‌ها وجود دارد اما برخی از افراد که به این محله‌ها تسلط کافی را ندارند تفاوت میان شرقی و غربی یا شمالی و جنوبی را به وضوح احساس نمی‌کنند.

اگر شما هم یکی از افرادی هستید که قصد خرید، اجاره آپارتمان در تهرانپارس  را دارید می‌توانید این مطلب را مطالعه کنید تا با  موقعیت جغرافیایی این محله آشنا شوید .

تهرانپارس

تهرانپارس نام کوی بزرگی است که در شمال شرق شهر تهران، پایتخت ایران و در محدوده منطقه 4 شهرداری تهران و نیز منطقه 8 شهرداری تهران واقع شده‌ است. این محله به لحاظ آب و هوا به دلیل نزدیکی به پارک ملی خجیر، بوستان های جنگلی سرخه حصار، یاس فاطمی و لویزان ، دارای آب و هوای مطبوعی می‌باشد. طبق تقسیم بندی انجام شده توسط شهرداری تهران، این محله خود شامل دو قسمت تهران پارس شرقی و تهران پارس غربی است.

تهران‌پارس غربی از غرب به بزرگراه شهید باقری ، از شرق به بلوار شاهد (پروین) ، از جنوب به خیابان دماوند و از شمال به بزرگراه  شهید زین الدین  محدود می‌شود.

تهران‌پارس شرقی از شرق به خیابان‌های ۱۳۹ و بخشی از خیابان شهید شفیعی مکرم (۱۳۵)، از غرب به بلوار شاهد  ، از جنوب به خیابان طالقانی و از شمال به بزرگراه شهید زین الدین  محدود می‌شود. همسایه این محله از شرق، محلات گلشن و جوادیه هستند که به خاک سفید معروف هستند.

شهرک‌هایی نظیر شهرک امید، شهرک پارس، شهرک فرهنگیان در این عنوان کلی قرار دارند.

 

خیابان‌ها و میدان‌های اصلی تهرانپارس

تهرانپارس دارای ۶۰ کوچه بلند و افقی می‌باشد که از شماره ۱۰۲ در بالای خیابان دماوند تا ٢۵۰ در بالای بزرگراه زین الدین خیابان استخر به صورت شماره‌های زوج طبقه‌بندی شده‌است. همچنین تهرانپارس دارای ۱۱ خیابان عمودی بوده که به صورت فرد از خیابان ۱۰۳ تا ۱۳۹ نامگذاری شده‌اند. فرعی‌های کادوس، عادل، زرین، رشید، رستم، گیو و پارسیان، بخشی از این خیابان‌های عمودی هستند که هم‌چنان با نام قدیم خود شناخته می‌شوند.

بلوار اصلی تهرانپارس، یک خیابان شمالی-جنوبی است که از فلکه چهارم در زیر بزرگراه زین الدین  در شمال آغاز شده و تا سه راه تهرانپارس در تقاطع خیابان دماوند منتهی می‌شود و به نام تیرانداز آرش (پدر هرمز آرش) نامیده می‌شود. پس از تغییر نام‌های پی در پی، این خیابان از تیرانداز به حجر بن عدی و در حال حاضر به نام آیت الله خوشوقت نامیده می‌شود؛ هر چند که در مکالمات روزمره، هم‌چنان با نام قدیم خود شناخته می‌شود. خیابان تیرانداز دارای حاشیه تجاری بوده و به نوعی مرکز خرید ساکنین این منطقه است.

این محله دارای ۴ فلکه بود که در امتداد خیابان تیرانداز قرار داشتند. اخیراً فلکهٔ اول تهرانپارس (فلکه تهمتن) به فلکه قمر بنى هاشم تغییر نام یافت. هم‌چنین با اصلاح هندسی و حذف میدان، فلکه دوم تهران‌پارس (فلکه روئین تن) در حال حاضر چهارراه اشراق نامیده می‌شود. فلکه سوم تهران‌پارس (فلکه گشتاسپ) نیز با مصوبه شورای شهر تهران، فلکه سجادیه نامیده می‌شود.  فلکه چهارم تهران‌پارس (فلکه وفادار) نیز پس از احداث بزرگ‌راه شهید زین‌الدین، حذف شده‌است. هم‌چنین بزرگراه شهید قاسم سلیمانی (بزرگراه رسالت) در میان فلکه اول و دوم از خیابان تیرانداز عبور می‌کند که این تقاطع را چهارراه تیرانداز می‌نامند.

خیابان مهم و اصلی دیگر، بلوار شاهد (پروین نام همسر ارباب هرمز آرش)  است که از بزرگ‌راه زین‌الدین در شمال آغاز شده و پس از رسیدن به بلوار پروین (تقاطع بلوار پروین و خیابان ۱۹۶ شرقی)، چهار راه سید الشهدا (تقاطع بلوار پروین و خیابان جشنواره) و داشتن تقاطع با بزرگ‌راه رسالت (شهید قاسم سلیمانی )، به انتهای جاده آبعلی و در ادامه به سه راه تهرانپارس ختم می‌شود.

در ادامه به نکاتی راجب به اجاره آپارتمان در تهرانپارس و مواردی که باید  در خصوص اجاره نامه بدانید اشاره می شود .

“اجاره” واژه رايج و پركاربردي است كه همه ما كم و بيش درباره اش مي شنويم و بيشتر افراد با معني و مفهوم آن آشنا هستند.

نکاتی در خصوص اجاره نامه

 اجاره نامه سند نوشتاری قرارداد اجاره است که بین صاحب ملک(موجر) و اجاره کننده (مستاجر) تنظیم می شود. در این سند مشخصات طرفین قراداد، میزان اجاره بها، مورد اجاره و شرایط طرفین قید شده است.
در قانون مدنی ایران و در ماده 466، اجاره چنین تعریف شده است: “اجاره عقدی است که به موجب آن مستاجر مالک منافع عین مستاجره می شود. اجاره دهنده را موجر، اجاره کننده را مستاجر و مورد اجاره را عین مستاجره گویند.”

در نوشتن و امضاء قرارداد اجاره به موارد زیر توجه کنید.

 1. از قوانین مربوط به اجاره تا حدودی آگاه باشید.به طورمثال، بدانید در صورتی که اجاره چند ماه پرداخت نشود به موجراجازه تخلیه ملک داده می شود.
 2. اجاره، عقد لازم است. یعنی هیچکدام از طرفین نمی توانند بدون توافق طرف دیگر یکجانبه آنرا بر هم زند.
 3. چنانچه در مدت اجاره تعمیراتی در عین مستاجره ضروری باشد که تاخیر در آن موجب ضرر موجر گردد مستاجر نمی تواند مانع تعمیرات شود.
 4. در خصوص اجاره اماکن تجاری، موجرین باید وضعیت سرقفلی مغازه را در قرارداد به طور واضح مشخص نمایند. قانون حاکم بر سرقفلی قانون روابط موجر و مستاجر مصوب سال 1365 می باشد.
 5. مال مورد اجاره باید قابل انتفاع(بهره برداری، استفاده) باشد.
 6. اجاره به دلیل فــوت موجر یا مستاجر باطل نمی شود ولی اگر موجر تنها مالک منــافع عین مستاجره برای مدت عمر خــود باشد اجــاره با فوت موجر باطل می شود.
 7. در مورد اجاره محل کسب و پیشه اگر در قرارداد شغل خاصی تعیین شده باشد مستاجر نمی تواند بدون رضایت موجر شغل خود را تغییر دهد مگر اینکه شغل جدید از نظر عرف مشابه شغل سابق باشد.
 8. در اجاره محل مسکونی، قرارداد را باید دو نفر شاهد امضاء نمایند تا موجر بتواند دراجرای تخلیه از قانون موجر و مستاجر سال 1367 بهره مند گردد.
 9. موجر برای افزایش اجاره بهاء و مستاجر برای کاهش اجاره بهاء می توانند دادخواست تعدیل اجاره بهاء دهند. در مکان های تجاری، این دادخواست بعد از گذشت 3 سال از تاریخ آخرین توافق موجر و مستاجر یا حکم دادگاه در این خصوص خواهد بود مگر آنکه طرفین به توافقی دیگر دست یابند.
 10. اگر موجر ملک خود را به شخص دیگری بفروشد اجاره به حال خود باقی است مگر اینکه موجر حق فسخ را در صورت انتقال برای خود شرط کرده باشد.
 11. دقت شود مشخصات کامل طرفین با نشانی اقامتگاه آنان در قرارداد درست قید شود.
 12. مدت شروع و پایان قرارداد اجاره باید مشخص باشد( از یک ساعت تا چندین سال)،اما بهتر است که مدت اجاره یک ساله باشد.
 13. در صورتیکه مالک به انتقال ملک به غیر راضی نباشد مالک سرقفلی(مستاجر) می تواند با مراجعه به دادگاه و اخذ مجوز انتقال به صورت قانونی نسبت به انتقال سرقفلی اقدام نماید.
 14. اگر اتباع بیگانه قصد اجاره مغازه ای را داشته باشند باید قبل از هر اقدام مجوز قانونی آن را دریافت کنند.
 15. مستاجر باید از دادن چک سفید امضاء برای تضمین تخلیه به موجر خودداری کند. این کار باعث می شود اولاً موجر هر مبلغی را که بخواهد درآن درج نماید، ثانیاً در صورت مفقود شدن چک مورد نظر مشکلات بسیاری برای صاحب چک ایجاد شود. 

مهم‌ترین بندهای قرارداد اجاره

قرارداد اجاره یکی از رایج‌ترین قراردادهایی است که هرروزه در کشور منعقد می‌شود. اکثر ما از بندها و قوانین قرارداد اجاره ملک یا اجاره آپارتمان اطلاعی نداشته و تنها کاری که انجام می‌دهیم امضای این قرارداد است. درصورتی‌که باید بدانیم به‌محض به وجود آمدن کوچک‌ترین مشکلی در هر زمینه‌ای مبنای مراکز مربوطه برای بررسی شکایات، همین قرارداد اجاره است.

بنابراین لازم است که شما از تمامی بندها و ماده‌های اجاره‌نامه اطلاع داشته باشید تا روزی خدایی نکرده مورد سوءاستفاده قرار نگیرید. در ابتدا و قبل از هر چیز باید بدانید که قرارداد اجاره ملک یا اجاره آپارتمان مابین موجر و مستأجر بر سر مورد اجاره نوشته می‌شود که چند بند مهم آن در زیر آورده شده است:

ماده ۱: طرفین قرارداد

طرفین قرارداد همان موجر و مستأجر می‌باشند که تمامی مشخصات شناسنامه‌ای آن‌ها اعم از اسم، فامیل، شماره شناسنامه و … باید به‌طور دقیق در قرارداد ذکر شود و اگر یکی از طرفین نماینده یا وکیل خود را برای عقد قرارداد فرستاده است، لازم است که هم مشخصات وکیل و هم موکل به‌طور کامل ذکر شود. در هنگام عقد قرارداد حتماً مشخصات طرف مقابل را با شناسنامه‌ی او تطابق دهید تا در آینده دچار مشکل نشوید.

ماده ۲: موضوع قرارداد و مشخصات مورد اجاره

این ماده شامل مشخصات مورد اجاره اعم از آدرس، مشخصات ظاهری، امکانات، کدپستی و مشخصات سند مالکیت است که به‌طور صحیح باید در قرارداد اجاره آپارتمان یا اجاره ملک عنوان شود. در هنگام عقد قرارداد اجاره ملک یا اجاره آپارتمان حتماً مدارک مالک را به‌طور دقیق بررسی کنید تا از مالکیت او مطمئن شوید که مبادا مال غیر را به شما اجاره دهد زیرا طبق قوانین و ماده‌های اجاره‌نامه، مستأجر به‌هیچ‌عنوان اجازه‌ی اجاره‌ی مورد اجاره را به غیر ندارد حتی مثلاً یک اتاق از ساختمان اداری یا یک انباری از واحد مسکونی.

ماده ۳: مدت اجاره

این بند شامل مدت‌زمان اجاره، تاریخ تحویل و تاریخ پایان قرارداد است. در هنگام عقد قرارداد اجاره آپارتمان یا اجاره ملک باید بسیار به این بند توجه کرد زیرا درصورتی‌که تاریخ عقد و پایان قرارداد درون قرارداد ذکر نشده باشد، قرارداد فاقد اعتبار بوده و فسخ‌شده تلقی می‌شود. همچنین باید توجه داشت که اگر موجر مورد اجاره را دیرتر تحویل مستأجر بدهد یا مبلغ ودیعه را دیرتر از موعد تعیین‌شده به او برگرداند موظف است به ازای هرروز مبلغ خسارت عنوان‌شده در قرارداد را پرداخت نماید.

همچنین اگر مستأجر دیرتر از موعد، مورد اجاره را به موجر بازگرداند موظف است درازای هرروز مبلغ خسارت عنوان‌شده را پرداخت نماید، حتی موجر می‌تواند مبلغ خسارت روزانه را از ودیعه کم و مابقی را به مستأجر بازگرداند. در قراردادهای تجاری نیز مستأجر موظف است در هنگام پایان قرارداد مورد اجاره را بی‌قید و شرط تخلیه نماید.

 

ماده ۴: اجاره‌بها و نحوه‌ی پرداخت

این بند شامل مقدار ودیعه، اجاره و نحوه‌ی پرداخت ودیعه و اجاره است که باید به‌طور دقیق در قرارداد اجاره ملک یا اجاره آپارتمان عنوان شود. حتماً توصیه می‌شود اگر برای هریک از موارد ودیعه یا جارِ به موجر چک پرداخت کردید، شماره چک‌ها را به‌طور دقیق در قرارداد عنوان کنید تا برایتان دردسر نشود و کاملاً قانونی ثبت شود.

مستأجر موظف است تا مبلغ اجاره را درست سر موعد توافق شده پرداخت کند و درصورتی‌که از این امر امتناع کند موجر می‌تواند هنگام پایان قرارداد میزان اجاره‌های پرداخت‌نشده را از مبلغ ودیعه کسر نماید و مابقی را به او بازگرداند. حتی اگر میزان اجاره‌های پرداخت‌نشده بیشتر از مبلغ ودیعه بود، به‌محض اتمام ودیعه موجر می‌تواند نسبت به دریافت حکم تخلیه مورد اجاره اقدام نماید.

این نکته هم حتماً باید عنوان شود که درصورتی‌که در قرارداد توافقی مبنی بر تخلیه‌ی پیش از موعد شود، بنا بر توافق طرفین این امر صورت می‌گیرد و اگر هر یک از طرفین از زیر این توافق شانه خالی نماید، طرف دیگر می‌تواند برای تنظیم شکایت به دادگاه مراجعه نماید. اما در صورت پرداخت منظم اجاره توسط مستأجر و عدم هیچ‌گونه توافقی مبنی بر تخلیه‌ی پیش از موعد، موجر به‌هیچ‌عنوان نمی‌تواند مستأجر را به تخلیه‌ی پیش از موعد وادار نماید.

ماده ۵: شرایط تسلیم عین مستاجره

این بند شامل تاریخی است که باید موجر ملک مورد اجاره را به‌صورت سالم و کامل تحویل مستأجر نماید و همچنین شغل یا تعداد نفری که می‌توانند از مورد اجاره بهره‌برداری کنند در آن عنوان‌شده است. مطابق این بند در قراردادهای اجاره ملک یا اجاره آپارتمان مستأجر به‌هیچ‌عنوان نمی‌تواند نوع شغل مورد اجاره عنوان‌شده در قرارداد را تغییر دهد، این به این معناست که به‌عنوان‌مثال اگر شخصی مغازه‌ای را برای سوپرمارکت اجاره کرد نمی‌تواند در آن مکانیکی باز کند.

هم‌چنین مستأجر موظف است مورد اجاره را کاملاً سالم و به همان شکلی که آن را اجاره کرده است به موجر تحویل دهد و هیچ‌گونه خسارت و زیانی را به آن وارد نکند و در صورت واردکردن هرگونه خسارتی موظف به پرداخت خسارت می‌شود. علاوه بر این مستأجر در تمام مدت موظف به رعایت شئونات اخلاقی بوده و حق استفاده از مورد اجاره را جهت منافع شرکت‌های هرمی نداشته و نخواهد داشت. و هم‌چنین در تمام مدت اجاره مورد اجاره به‌طور کامل تحویل مستأجر بوده و موجر حق هیچ‌گونه دخالتی را نخواهد داشت.

 

این نکته هم باید اضافه شود که در تمام مدت اجاره آپارتمان یا اجاره ملک تمامی هزینه‌های جزئی بر عهده‌ی مستأجر است، مانند هزینه تعویض پوشال، پرداخت هزینه آب و برق و گاز و تلفن و فاضلاب شهری، هزینه عوارض پسماند سالیانه و سرویس دوره‌ای آسانسور. اما هزینه‌های اساسی و کلی‌تر مانند ترکیدگی لوله‌ها، نصب دوربین مداربسته، ریموت کردن درب پارکینگ، گل‌کاری باغچه‌ها، کف‌سابی پارکینگ و خرابی سیستم گرمایش و سرمایش بر عهده موجر است.

 

به‌غیراز بندهای عنوان شده ، شما در هنگام عقد قرارداد اجاره ملک یا اجاره آپارتمان تمامی شرایط و توافق‌های طرفین را در قرارداد عنوان نمایید، مانند توافق تخلیه‌ی پیش از موعد. و همچنین مطمئن شوید از قرارداد دو نسخه نوشته می‌شود که یک نسخه نزد مستأجر و نسخه‌ی دیگر در نزد موجر بماند.

توصیه‌ی ما به شما این است که به‌هیچ‌عنوان قرارداد اجاره ملک یا آپارتمان را امری بیهوده نشمارید و از مراجعه به دفاتر مشاور املاک معتبر و دارای جواز امتناع نکنید و به‌هیچ‌عنوان قراردادهای اجاره ملک و اجاره آپارتمان را به‌صورت دستی و بدون دو شاهد بالغ ننویسید.