محله تهرانپارس

زندگی در محله تهرانپارس

محله تهران پارس نام محله بزرگی است که در شرق و شمال شرق شهر تهران، پایتخت ایران و در محدوده منطقه ۴ شهرداری تهران و همچنین منطقه ۸ شهرداری تهران واقع شده‌ است. این محله از لحاظ آب و هوایی به دلیل نزدیکی به پارک ملی خجیر، بوستان های جنگلی سرخه حصار، یاس فاطمی و لویزان، دارای آب و هوای مطبوعی می‌باشد. محله تهران پارس شامل محدوده شرقی و غربی میباشد.

دسترسی

تهران‌پارس غربی از سمت غرب به بزرگراه شهید باقری، از قسمت شرق به بلوار شاهد ، از سمت جنوب به خیابان دماوند و از شمال به بزرگراه شهید زین‌الدین محدود می‌شود.
تهران‌پارس شرقی از شرق به خیابان‌های ۱۳۹ و خیابان شهید شفیعی مکرم یا (۱۳۵)، از غرب به بلوار شاهد ، از جنوب به خیابان طالقانی و از شمال به بزرگراه شهید زین الدین منتهی می‌شود. همسایه های محله تهران پارس شرقی، محلات گلشن و جوادیه هستند که به خاک سفید معروف هستند.

محله تهرانپارس غربی از محله شرقی آن مدرن‌تر و دارای خانه‌های گران‌تری است. شهرک‌هایی نظیر شهرک امید، شهرک پارس، شهرک فرهنگیان در این عنوان کلی قرار دارند. بزرگراه‌هایی از قبیل رسالت، شهید زین الدین، شهید باقری از این منطقه عبور می‌کنند.

خیابان‌ها ومیادین اصلی

محله تهران پارس دارای ۶۰ کوچه بلند و افقی می‌باشد که از کوچه شماره ۱۰۲ در بالای خیابان دماوند تا ٢۵۰ در بالای بزرگراه زین الدین خیابان استخر به صورت شماره‌های زوج طبقه‌بندی شده‌اند. همچنین محله تهران پارس دارای ۱۱ خیابان است که به صورت عمودی واقع شده اند. که به صورت عدد فرد از ۱۰۳ تا ۱۳۹ نامگذاری شده‌اند. بخشی از خیابان های فرعی کادوس (شهید سجده‌ای)، عادل (شهید آهنی آمینه)، زرین (شهید گلشنی)، رشید، رستم، گیو (برادران شهید مظفری) و پارسیان ( شهید کمیل میرزازاده)، هستند که نام های قدیمی نیز دارند. خیابان 131 هم اکنون به نام شهید شادالویی، خیابان 133 به شهید شبستری، خیابان 135 به شهید شفیعی مکرم، و خیابان 137 به شهید سلطانی نام گذاری شده اند.
بلوار اصلی محله تهران پارس ، نوعی ی خیابان شمالی-جنوبی بوده که از فلکه چهارم در زیر بزرگراه زین الدین در شمال آغاز شده و تا سه راه تهرانپارس در تقاطع خیابان دماوند منتهی می‌شود و به نام خیابان تیرانداز نامیده می‌شود. پس از تغییر نام‌های پی در پی، این خیابان از تیرانداز به حجر بن عدی و در حال حاضر به نام آیت الله خوشوقت نامیده می‌شود؛ هر چند که در امروزه ، هم‌چنان با نام قدیم خود شناخته می‌شود.

فلکه سوم تهران‌پارس

بلوار پروین خیابانی مهم و اصلی بوده که از بزرگراه زین‌الدین در شمال شروع و پس از رسیدن به میدان پروین -تقاطع بلوار پروین و خیابان ۱۹۶ شرقی، چهارراه سید الشهدا (تقاطع بلوار پروین و خیابان جشنواره) و داشتن تقاطع با بزرگراه رسالت، به آخر جاده آبعلی و در ادامه به سه راه محله تهران پارس ختم می‌شود.

 

محله تهرانپارس را بیشتر بشناسید!!!

محله تهرانپارس

پیشینه محله تهرانپارس

در محدوده‌ای که امروزه با نام محله تهران پارس شناخته می‌شود، سال‌ها قبل از تقسیم اراضی آن محدوده و کشی‌های جدید، تعدادی روستا و آبادی قرار داشتند که مهدی‌آباد و مجیدآباد از آن آنهاست . در حدود سال ۱۳۱۰ شخصی بنام هرمز آرش که یکی از سرمایه داران که زرتشتی نیزمحسوب میشد ، این زمین‌ها را که ۳۶ میلیون متر مربع وسعت داشتند، از خانواده ابوالقاسم خان بختیار خرید و محله تهران پارس را ساخت. این محله بعد ها به دست فرانسوی ها ساخته شد و به تهرانپاریس تغییر نام داد که انقلاب 57 دلیلی شد که آمریکایی های مقیم این منطقه از آن خارج شده و این محله دوباره به تهرانپارس تغییر نام داد.

خطوط حمل و نقل عمومی
خطوط مترو


خطوط مترو در این محله: خط ۲ مترو (فرهنگسرا به صادقیه) با نام‌های ایستگاه مترو شهید باقری (در تقاطع بزرگراه باقری و رسالت) و ایستگاه مترو تهرانپارس (در تقاطع بزرگراه رسالت و خیابان ۱۲۳) و ایستگاه مترو فرهنگسرا (خیابان جشنواره، مقابل فرهنگسرای اشراق است .

 

خطوط اتوبوسرانی


خط ۱۰۱: يا یک اتوبوس‌های تندرو از چهار راه تهرانپارس به پایانه آزادی .
خط اتوبوس ۲۰۷: چهار راه تهرانپارس به میدان رسالت .
خط اتوبوس ۲۲۳: شهرک پارس به میدان رسالت .
خط اتوبوس ۲۲۴: پایانه علم و صنعت به پایانه افق (حکیمیه ) .
خط اتوبوس ۳۸۳: میدان رسالت به شهرک شهید .
خط اتوبوس ۳۹۶: فلکه سوم تهرانپارس به ابتدای خیابان شهید مطهری .
خط اتوبوس ۳۹۸: چهار راه تهرانپارس به حکیمیه .
خط اتوبوس ۳۹۹: پایانه علم و صنعت به شهرک شهید .
خط اتوبوس ۴۰۰ پایانه علم و صنعت به دانشگاه امام حسین .
خط اتوبوس ۴۰۲ چهار راه تهرانپارس به شهرک پارس در.
مراکز و اماکن مهم
بوستان یاس فاطمی
پارک جنگلی لویزان
بوستان جنگلی سرخه حصار
بوستان پلیس (باغ اناری سابق)
مرکز خرید سپید
مرکز خرید سیوان
مرکز خرید پارسیان
هتل شهر
رستم باغ (ویژه زرتشتیان)
فرهنگ‌سرای طبیعت (اشراق)
موزه گرافیک ایران (عمارت اربا هرمز)

نتیجه گیری
محدوده تهرانپارس در شرق قرار داشته و از دو قسمت غربی و شرقی تشکیل شده است . همچنین با توجه به داشتن انواع دسترسی ها به مترو و اتوبوس محدوده مناسبی برای سکونت نیز میباشد.