ساخت و ساز در تهرانپارس

ساخت و ساز از جمله فعایت هایی است که افراد بسیاری به آن علاقه داشته و همچنین افرادی به صورت مختلف در این زمینه هرروزه مشغول هستند. در این مقاله ساخت و سازدر تهرانپارس مورد بررسی واقع شده است. برای ساخت و ساز در محلی ابتدا باید آن محل را مورد بررسی قرار داد. محله تهران پارس نام محله بزرگی است که در شرق و شمال شرق شهر تهران، پایتخت ایران و در محدوده منطقه ۴ شهرداری تهران و همچنین منطقه ۸ شهرداری تهران واقع شده‌ است. این محله از لحاظ آب و هوایی به دلیل نزدیکی به پارک ملی خجیر، بوستان های جنگلی سرخه حصار، یاس فاطمی و لویزان، دارای آب و هوای مطبوعی می‌باشد. محله تهران پارس شامل محدوده شرقی و غربی میباشد.

دسترسی
تهران‌پارس غربی از سمت غرب به بزرگراه شهید باقری، از قسمت شرق به بلوار شاهد، از سمت جنوب به خیابان دماوند و از شمال به بزرگراه شهید زین‌الدین محدود می‌شود. تهران‌پارس شرقی از شرق به خیابان‌های ۱۳۹ و خیابان شهید شفیعی مکرم یا (۱۳۵)، از غرب به بلوار شاهد، از جنوب به خیابان طالقانی و از شمال به بزرگراه شهید زین الدین منتهی می‌شود. همسایه های محله تهران پارس شرقی، محلات گلشن و جوادیه هستند که به خاک سفید معروف هستند. محله تهرانپارس غربی از محله شرقی آن مدرن‌تر و دارای خانه‌های گران‌تری است. شهرک‌هایی نظیر شهرک امید، شهرک پارس، شهرک فرهنگیان در این عنوان کلی قرار دارند. بزرگراه‌هایی از قبیل رسالت، شهید زین الدین، شهید باقری از این منطقه عبور می‌کنند.

کارشناسی ملک شما 1399

تهرانپارس ۳۶ میلیون متر مربع وسعت داشته و ۳ روستا به نام‌های مجیدآباد، مهدی آباد و حسین آباد داشت. سه دنگ این زمین ها را ارباب خریداری کرده بود و سه دانگ دیگر را برای همسرش خریداری کرد. ارباب هرمز چند صد ویلا در این زمین‌ها ساخت و سعی کرد مردم را به ساخت و ساز در تهرانپارس تشویق کند و در واقع قصد داشت بازار فروش سایر زمین‌ها را گرم کند. قطعات بیشتر این زمین‌ها بزرگ بود. بار مثال یک قطعه زمین ۳۰۰ متری در تهرانپارس در دهه‌ی ۳۰ به قیمت ۵۰۰ هزار تومان به فروش می‌رفت. عمارت ارباب هرمز که واقع در باغ اناری تهرانپارس است در حال حاضر جزو آثار ملی ثبت شده هستند. به طور کلی ساخت و ساز در تهرانپارس به رونق ان مکان کمک زیادی کرد و این رونق مدیون ارباب هرمز است. ارباب هرمز برای رونق گرفتن بیشتر منطقه منبع آب، مسجد، مدرسه و مرکز پلیس در این منطقه تاسیس و آنها را وقف عام کرد که تاثیر به سزایی در ساخت و سازدر تهرانپارس داشت. علت تاسیس بیمارستان روۀین آرش در واقع به مرگ پسر ارباب هرمز مربوط میشود. که یکی از پسران هرمز که روئین‌تن نام داشت، در جوانی تصادف و فوت کرد و هرمز به یاد و خاطر او بیمارستانی به نام روئین آرش در محله احداث و وقف کرد.

این محله دارای ۴ فلکه بود اما بعد فلکه‌‌های دو و چهار این منطقه تخریب شدند و فلکه‌ی اول که در راستای بلوار جانبازان است به فلکه‌ی قمر بنی هاشم و فلکه‌ی سوم نیز به دلیل تقارن با میدان صادقیه در غرب تهران به فلکه‌ی سجادیه تغییر نام داده شدند. جالب است که نام بلوار آرش تیرانداز تهرانپارس هم از نام پدر هرمز گرفته شده است و اشاره‌ای به اسطوره‌ی ایرانی ،آرش کمانگیر ندارد . از آنجایی که ساخت و ساز در تهرانپارس با موفقیت های زیادی رو به رو شد؛‌ بعدها محله‌ی دیگری از ادغام بخشی خاک سفید و بخشی از مجیدیه تشکیل شد که امروزه به آن تهرانپارس شرقی می‌گویند.

امکانات تهرانپارس

این محله به اتوبان‌های شهید بابایی و شهید باقری راه دارد. ایستگاه متروی فرهنگسرا به این محله دسترسی دارد و همچنین حمل و نقل عمومی از طریق اتوبوس و تاکسی نیز برقرار میباشد.

قیمت‌ها در تهرانپارس چگونه است؟

همانطور که میدانید و با توجه به اینکه در تهرانپارس ساختمان های لوکس ساخته شده اند متوسط قیمت خرید آپارتمان حدود ۵ الی ۸ میلیون است. همچنین متراژ خانه‌ها معمولا بزرگ است. البته با قیمت ۳ الی ۴ میلیون نیز می‌توانید یک خانه‌ی کوچک اما با سن ده سال به بالا در این محله پیدا کنید.

امن ترین بازار سرمایه گذاری 1399

هزینه ساخت و ساز در تهرانپارس

همانطور که میدانید هزینه تمام مصالح ساختمانی در یک متر واحد مسکونی در مناطق شهری مختلف متفاوت است و این مساله به استفاده از مصالح خوب بازمی گردد که سبب می شود هزینه تمام شده متفاوت شود و با توجه به اینکه در حال حاضر قیمت مصالح ثابت نمیباشد نیمتوان نرخ دقیقی برای ساخت و ساز در تهرانپارس مشخص کرد.

ارزش خرید و فروش در تهرانپارس

مواردی چون آرامش، موقعیت، بروز بودن، اصل تقاضا و همچنین خوش آب و هوایی این منطقه همه و همه دلایلی است بر اینکه خرید و فروش آپارتمان در تهرانپارس در صورت در حال رکود نبودن بازار مسکن نه تنها منجر به ضرر نشده بلکه میتواند بسیار منجر به سوددهی شود. در مقاطع زماني مختلف و به رغم تحولات سياسي و اقتصادي متنوعي که در سياست هاي پولي يا بازارهاي موازي اتفاق مي افتد، حوزه مسکن همیشه به عنوان يکي از کم ريسک ترين قسمت ها در برگشت سرمايه باقي مانده است. اما، در این رابطه مانند سایر بازارها قوانینی وجود دارد که در صورت رعایت آنها هم استرس‌های ناشی از سرمایه‌گذاری کاهش پیدا می‌کند و هم می‌توان به سرمایه‌گذاری پرسودتر و ایمن‌تری اندیشید. 


هرچند بازار مسکن بازاری است که همیشه حداقل به دلیل تورم پیشرفت قیمتی داشته و برای مالکان این املاک ارزش افزوده‌ای حداقل به نسبت افزایش حجم نقدینگی، ایجاد کرده است، اما ملاک های ویژه ای در رابطه با سرمایه‌گذاری بهتر در بازار املاک و مستغلات وجود دارد که به خصوص توجه به آنها برای کسانی که به تازگی می‌خواهند وارد این نوع سرمایه‌گذاری شوند توصیه می‌شود.


نتیجه گیری
تهرانپارس محله پررونقی به سبب وجود برخی امکانات و تاریخچه آن است.خرید و فروش ملک و همچنین ساخت و ساز با نرخ های مختلف انجام میگیرد.