پیش فروش آپارتمان در تهرانپارس

شرایط پیش فروش آپارتمان در تهرانپارس

پیش فروش آپارتمان در تهرانپارس یکی از موضوعات حقوقی که همیشه پیچیدگی‌های خودش را دارد. چرا که معامله هنوز به صورت کامل وجود خارجی ندارد و ممکن است در آینده همین مسئله باعث بروز مشکلات بعدی باشد. در این مقاله قصد داریم مطلبی درباره‌ی پیش‌فروش آپارتمان در تهرانپارس را به شما ارائه کنیم.
از زمانی که موضوع پیش‌فروش آپارتمان به صورت جدی رونق پیدا کرده، همیشه مشکلات و اختلافاتی میان فروشنده، خریدار و پیمانکار وجود داشته است که باعث شده پرونده‌های زیادی در مراکز قضایی شکل بگیرد. از آنجایی که هنگام عقد قراردار باید مورد خرید و فروش به صورت فیزیکی آماده و موجود باشد هنگام پیش‌فروش آپارتمان، ملک مورد نظر هنوز آماده نشده و همین مسئله بارها و بارها محل مناقشه بوده است.


پیش فروش آپارتمان در تهرانپارس


پیش فروش آپارتمان در تهرانپارس تفاوت زیادی با باقی مناطق ندارد. اما نکته ای که مهم است قیمت پیش فروش آپارتمان در تهرانپارس است که متفاوت است. به دلیل موقعیت جغرافیایی و ویژگی های متفاوت از مناطق دیگر قیمت ها بالا تر است.

پروانه رسمی اتحادیه مشاورین املاک

پیش فروش آپارتمان در تهرانپارس

قانون پیش‌فروش آپارتمان

برای پیش‌فروش آپارتمان در تهرانپارس چه نکات مهمی را باید بدانیم و چه مراحلی باید به صورت قانونی طی شود؟
جزئیاتی که باید براساس قانون پیش‌فروش آپارتمان به خریدار اعلام شود:
مشخصات مالک
مشخصات و جزئیات آپارتمان
شرایط و نحوه تسویه‌ بهای آپارتمان
موعد تحویل آپارتمان
متراژ آپارتمان
برای پیش‌فروش آپارتمان چه نکات مهمی را باید بدانیم و چه مراحلی باید به صورت قانونی طی شود؟
اولین مرحله که اتفاقا یکی از مهمترین فرایندهای قانونی پیش‌فروش آپارتمان به شمار می‌رود این است که فروشنده بعد از دریافت پروانه‌ی ساختمان از شهرداری و تنظیم شناسنامه‌ی فنی مستقل برای هر واحد آپارتمان که مشخصات و جزئیات کامل درج شده است، اقدام به درج آگهی و تبلیغات می‌کند.
اگر تصمیم به پیش‌ فروش آپارتمان در تهرانپارس دارید باید بدانید که طبق قانون پیش‌فروش آپارتمان، تمام مراحل باید در دفاتر اسناد رسمی انجام شود و عقد قرارداد و قولنامه‌ی صرف در بنگاه‌ها و مشاوران املاک کافی نیست.
برای درج آگهی پیش‌فروش آپارتمان در جراید و وب‌سایت‌ها باید مجوز رسمی دریافت شود. نکته‌ی مهم این است که براساس قانون پیش‌فروش آپارتمان، اگر پیش‌فروشنده و سرمایه‌گذاران بدون تنظیم سند در دفاتر رسمی یا دریافت مجوز انتشار آگهی هر اقدامی انجام دهند، از ۹۱ روز تا یک سال حبس یا دو تا چهار برابر وجوه دریافتی جریمه خواهند شد.
جزئیاتی که باید براساس قانون پیش‌فروش آپارتمان به خریدار اعلام شود.

مشخصات مالک

مشابه هر قراردادی باید مشخصات طرفین در اسناد پیش‌فروش آپارتمان ثبت شود. اما در موضوع پیش‌فروش آپارتمان در تهرانپارس باید روشن شود فردی که با عنوان پیش‌فروشنده حاضر شده صاحب سند یا سازنده‌ ملک است. این احتمال نیز وجود دارد که فروشنده در واقع خودش فردی باشد که قبلا ملک را پیش‌خرید کرده بوده است. موضوع بررسی و سنجش صحت مدارک پیش‌فرونده در قانون پیش‌فروش آپارتمان اهمیت ویژه‌ای دارد.

مشخصات و جزئیات آپارتمان

در این قسمت نیز مانند هر قرارداد دیگری باید جزئیات مورد معامله کاملا شفاف شود. از آنجایی که در پیش‌فروش آپارتمان مورد معامله هنوز به صورت کامل وجود خارجی ندارد، باید مشخصات و جزئیات دقیقی که براساس آن خریدار تصمیم گرفته و ملک نهایی را تحویل می‌گیرد، به صورت کامل درج شود.
براساس قانون پیش‌فروش آپارتمان در تهرانپارس ، اگر پیش‌فروشنده و سرمایه‌گذاران بدون تنظیم سند در دفاتر رسمی یا دریافت مجوز انتشار آگهی هر اقدامی انجام دهند، از ۹۱ روز تا یک سال حبس یا دو تا چهار برابر وجوه دریافتی جریمه خواهند شد.
این مشخصات و جزئیات شامل موارد زیر است:
موقعیت مکانی
تعداد طبقات و واحدها
شماره طبقه و واحد
متراژ واحد و تعداد اتاق‌ها
نوع کاربری
پارکینگ و انباری
سیستم سرمایش و گرمایش
نمای ظاهری و بیرونی ساختمان
مصالح به کار رفته
مشخصات و جزئیات دکوراسیون داخلی
زمان تحویل

8 نکته مهم در خرید و فروش ملک

شرایط و نحوه تسویه‌ پیش فروش آپارتمان


از آنجایی که در پیش‌فروش آپارتمان معمولا زمان تحویل براساس شرایط موجود و اعلام سازندگان و سرمایه‌گذاران به صورتی زمانی در آینده مشخص می‌شود، بنابراین بهای آپارتمان به صورت مرحله به مرحله و اقساطی پرداخت می‌شود.
در نتیجه باید کاملا مشخص شود که چه مبالغی به صورت نقد یا چک در چه تاریخ‌هایی باید در کدام مرحله از کار پرداخت شود. براساس قانون پیش فروش آپارتمان هنگام عقد قرارداد در دفاتر اسناد رسمی باید حداقل ۱۰ درصد قیمت کل پرداخت شود. مابقی مبلغ که قرار است به صورت اقساطی از سوی پیش‌خریدار به پیش‌فروشنده پرداخت شود باید در تاریخ‌های مشخص براساس میزان پیشرفت کار باشد.


موعد تحویل آپارتمان


بی‌تردید یکی از مهمترین موضوعاتی که در پیش‌فروش آپارتمان در تهران باید به درستی و شفاف مشخص شود، زمان تحویل آپارتمان است. سرمایه‌گذاران و سازندگان آپارتمان‌ها قطعا زمانی را برای اتمام نهایی پروژه در نظر گرفته‌اند که باید هنگام تنظیم قرارداد در دفتر اسناد رسمی آن را درج کنند تا زمان انتقال قطعی سند نیز براساس آن مشخص شود.
از آنجایی که معمولا سرمایه‌گذاران و فروشندگان نمی‌تواند آپارتمان مورد نظر را در موعد مقرر تحویل پیش‌خریدار دهند، بنابراین پیش‌فروشنده باید به خریدار خسارت بپردازد یا در نهایت رضایت او را جلب کند.

متراژ آپارتمان


یکی دیگر از مواردی که معمولا در پیش‌فروش آپارتمان موضوع مناقشه میان پیش‌فروشنده و پیش‌خریدار بوده و مشکلات بعدی را رقم زده، متراژ و مساحت آپارتمان است. از آنجایی که معمولا متراژ نهایی با توجه به شرایط نسبت به آنچه در مرحله‌ی اول پیش‌فروش آپارتمان اعلام می‌شود، تفاوت دارد بنابراین قانون در این بخش نیز ضوابط شفافی دارد.

جمع‌بندی
پیش فروش آپارتمان در تهرانپارس پیچیدگی‌های زیادی دارد. بنابراین باید تلاش کنید از همان ابتدا چه از سمت پیش‌فروشنده و پیش‌خریدار همه چیز شفاف باشد تا مشکلی پیش نیاید.