شهرک امید تهرانپارس

شهرک امید تهرانپارس

یکی از شهرک های منتخب تهران، شهرک امید نام دارد که طراحی و ساخت آن از زمان پیش از انقلاب و سال 1357 توسط پیمانکار فرانسوی برنامه ریزی شد. شهرک امید یا شهرک فرحناز به منظور سکونت خانواده های نظامی شاهنشاهی و درجه داران ارتش، افسران و امیران طراحی شد.. در حال حاضر تعداد واحدهای مسکونی شهرک امید تهرانپارس برابر با 1946 واحد است. این واحدها در قالب 18 برج ساخته شده اند که چهارده، هجده و شانزده طبقه هستند. واحد های این مجموعه پس از مدتی به شخص دیگری تحویل داده شدند.

موقعیت جغرافیایی شهرک امید

این شهرک در شمال شرقی تهران کنار بخش غربی جنگل های لویزان و در بخش جنوبی زمین های قوچک قرار گرفته است.
همچنین این منطقه از فضای سبز خوبی نیز برخوردار است.

دریافت گواهی سلامت محیط زیست

شهرک امید تهرانپارس، تنها شهرک مسکونی در کل ایران است که ازهمه استانداردهای شهرک نشینی جهانی پیروی می نماید. همه 1946 واحد مسکونی این شهرک کاملا مقاوم سازی شده و در برابر زلزله تا 8 ریشتر ایمن هستند. برج های شهرک امید با رعایت اصول ساخت خانه و مسکن، ایمن و مقاوم سازی و همچنین ساختار دقیق برای بهینه سازی انرژی به منظور جلوگیری تندیس را دریافت کند. این شهرک در همه منطقه خاورمیانه، تنها شهرکی است که قادر به دریافت 9001 و ایزو 14001 در مدیریت کیفیت و سلامت محیط زیست را از مؤسسه گاردین انگلستان شده است. تمام این ویژگی های باعث شده که شهرک امید تهرانپارس از محبوبیت بالایی برخوردار باشد و همچنین باعث قیمت های بالا در این ناحیه شود.

امکانات شهرک امید برای ساکنین

شهرک امید تهرانپارس از امکانات بسیار زیادی برخوردار است و وجود این امکانات باعث کمتر شدن ترافیک درون شهری شده است که یکی از ویژگی های مهم این مجموعه است.

امنیت
اولین و مهم ترین اصل برای ساکنان هر منطقه، وجود امنیت است. شهرک امید هم از این قاعده مستثنی نیست. بنابراین همه ساختمان ها در محوطه، پارکینگ و آسانسور خود به دوربین های مداربسته مجهز شده اند و تمامی این دوربین ها نیز توسط نگهبانی در هر ساختمان کنترل می شوند. امنیت شهرک هم توسط نیروهای امنیتی که به صورت پیمان کاری با ساکنان شهرک امید تهرانپارس قرارداد دارند، تامین شده است. و حتی هزینه کارکنان و نگهبانان این مجموعه توسط ساکنان پرداخت میشود.

زندگی در محله تهرانپارس

شهرک امید تهرانپارس

مجتمع تجاری
یکی از اماکن داخلی شهرک امید تهرانپارس مجتمع تجاری آن است که از امکانات بالایی مانند سوپرمارکت،هایپر مارکت، کتابفروشی، فروشگاه های متنوع، کافه، میوه فروشی ، عابر بانک و…… برخوردار است.

مجتمع فرهنگی
این شهرک از مجنمع فرهنگی به نام فرهنگسرای امید برخوردار است که در کتابخانه این فرهنگسرا کتاب های زیادی در طبقه بندی های مختلف وجود دارند. علاوه براین، در فرهنگسرای امید آکادمی های زبان، موسیقی، کنکور و… دایر شده اند که کلاس های آموزشی مختلفی برای ساکنین برگزار میشود. در این فرهنگسرا پارک مطالعه مجزا برای آقایان و بانوان وجود دارد.

فضای ورزشی
یکی از مهم ترین امکانات موجود در شهرک امید تهرانپارس، فضاهای ورزشی گوناگون آن است. فضاهای ورزشی شهرک، در یک نقطه خاص متمرکز نشده و در بخش های مختلفی پراکنده هستند که یکی از ویژگی های خوب این شهرک میباشد. به این ترتیب هریک از فضاهای ورزشی به یکی از برج ها نزدیکند و ساکنین می توانند به نزدیک ترین فضای ورزشی استفاده کنند . برای مثال باشگاه تنیس با شش زمین مجزا و سالن های ورزشی ویژه فوتسال و والیبال برای آقایان و بانوان در ضلع شمال شرقی شهرک قرار گرفته است، در این مجموعه امکانات ورزشی در نزدیکی هر برج به صورت جداگانه هستند.

همچنین در هریک از برج ها به صورت جداگانه، فضایی برای بازی بچه ها در نظر گرفته شده است. بعضی زمین های آسفالت ویژه فوتبال، بسکتبال و والیبال هم در مرکز شهرک قرار دارند که همه ساکنین می توانند از آنبهره بگیرند .همچنین استخر و سونا ویژه شهرک امید رو به روی خانه های ویلایی قرار دارند، اما سالن های ورزشی یوگا، ایروبیک، بدنسازی و پرورش اندام به مرکز شهرک نزدیک تر هستند. کنار همه این موارد، جاده جنگلی شهرک که مستقیما وارد جنگل های لویزان می گردد، هر روز توسط ساکنین برای پیاده روی روزانه مورد استفاده قرار می گیرد.بدین ترتیب ساکنان شهرک امید تهرانپارس محدودیتی درباره ورزش و بهره گیری از امکانات ورزشی ندارند.

قنات
مهم ترین قنات تهران یعنی قنات کوثر داخل شهرک امید قرار گرفته است. این قنات در حال حاضر تنها قنات فعال و زنده تهران محسوب می گردد. قنات کوثر که در ده کوثر واقع بوده پس از گسترش تهران و رونق پایتخت، بخشی از تهران شده و پس از ساخت شهر امید، بخشی از شهرک امید محسوب میشود. این قنات از شمال کوهپایه های البرز سرچشمه می گیرد و در واقع یکی از اماکن دیدنی شهرک امید است.

محله تهرانپارس

قیمت واحدهای مسکونی برج ها در شهرک امید

در حال حاضر هیچ یک از واحدهای مسکونی برج های شهرک امید تهرانپارس خالی نیستند. بنابراین اگر شخصی خواستار سکونت در این شهرک بود باید منتظر خالی شدن واحد ها بماند. همانطور که گفته شد به علت وجود امکانات بسیار زیاد این مجتمع دارای محبوبیت بالا و همچنین قیمت های بالاست.

نکته دیگر درباره واحدهای مسکونی برج های شهرک امید تهرانپارس ، متراژ بالای این خانه ها است. بنابراین افرادی که دنبال خانه ای با متراژ زیر 130 متر هستند، نباید به فکر سکونت در این منطقه باشند. همه 1946 واحد این برج ها متراژهای بالایی بین 130 تا 400 متر دارند. البته قرارگیری هر واحد مسکونی در طبقه ای خاص از برج های شهرک، تاثیری روی قیمت آن ها نخواهد گذاشت؛ اما بسیاری از مالکان در طبقه های میانی و بالایی برج، به بهانه مناظر زیبای اطراف، نورگیری بالا و… قیمت واحد های خود را بیشتر از حد معمول قرار میدهند.

بنابراین با توجه به قیمت های متفاوت در این شهرک، نمی توان یک قاعده و فرمول کلی برای قیمت واحدهای مسکونی برج های شهرک امید در نظر گرفت. ضمن اینکه در حال حاضر هیچ یک از مالکان قصد فروش واحد خود را ندارند و فقط احتمال رهن یا اجاره واحدها برای سایر افراد وجود دارد. البته برای رهن و اجاره هم باید مدت ها منتظر ماند.

نتیجه گیری
شهرک امید به علت موقعیت جغرفیایی مطلوب و برخوردار بودن از امکانات متنوع محبوبیت بالایی دارد.همچنین برای خرید،اجاره و رهن یکی از واحد های این شهرک باید زمان زیادی منتظر ماند…