محله تهرانپارس

محله تهرانپارس

محله تهرانپارس:

هنگامی که صحبت از محله تهرانپارس میشود باید به اینکه توجه شود که این منطقه هم مانند سایر مناطق دارای پیشینیه تاریخی بوده است یعنی به دو حالت قدیم و جدید بوده است که ابتدا به شرح و توضیح تاریخچه آن و به عبارت بهتر تهرانپارس قدیم میپردازیم و سپس به تهرانپارس جدید اشاره خواهیم نمود:

 در سال ۱۳۱۰شمسی شخصی معروف به اسم ارباب هرمز که از سرمایه داران عصر خود محسوب میشد و همجنین زرتشی بود شهرکی در شمال شرق تهران ساخت و نامش را تهران پاریس گذاشت.

دلیل نامگذاری تهران پاریس چیست؟

آیا فلسفه خاصی در پشت این اسم میباشد؟

در پاسخ به این سوال باید گفت که:

از آنجایی که این منطقه با شکوه در  زمان شاهان پهلوی ساخته شده است و همچنین هنگام طراحی آن از فرانسوی‌ها الگو گرفتند و علاوه بر آن افراد فرانسوی در ساخت آن دخیل بوده به همین دلیل تهران پاریس نامیده شده است که نسبت به عصر و زمان خود بسیار منحصر به فرد بوده و توجه بسیاری از افراد را به خود جلب نموده است.

بهترین املاک تهرانپارس کدام است.

محله تهرانپارس

تقسیم بندی محله تهرانپارس

اگر بخواهیم به صورت متدوال بیان کنیم این منطقه باشکوه نیاز همانند سایر مناطق جهان دارای تقسیم بندی بوده و به عبارت بهتر به یک بخش محدود نبوده است‌.این تقسیمات عبارتند از:

 مهدی‌آباد/حسین‌آباد /مجید‌آباد

پس از ذکر سه نوع از روستا های مهم این منطقه بهتر است گفته شود که در یک برهه از زمان  ابوالقاسم بختیار ، تصمیم به فروش این منطقه گرفت و  هرمز آرش که پسر ارباب جمشید بود و اموال بسیار زیادی داشت و به تازگی نیز از  هند برگشته بود  ثروت های عظیمی با خود آورده بود، این منطقه با شکوه  را که ٣۶میلیون مترمربع گستردگی داشت به نام خود و همسرش ، «‌ پری آگاهی » خرید.

همانطور که هر زمینی پس از خرید نیاز به رسیدگی دارد هرمز آرش نیز پس از خریداری زمین‌ها با یک تیم مهندسی و کارشناس به آبادانی آن برپایه‌ اصول شهرسازی پرداخت.

همانطور که بیان شد هرمز آرش به فکر بسط و آبادانی این منطقه افتاد و اقدامات بسیاری را جهت عمران و آبادانی این منطقه انجام داد که میتوان گفت سبب تغییر بنیادینی در آن شد که تهرانپارس امروزی به این شکل میباشد.

برای خرید ملک در تهرانپارس به کدام مسکن اطمینان کنیم؟

محله تهرانپارس

برخی از اقدامات هرمز آرش برای آبادی محله تهرانپارس:

 یک)درمانگاهی تاسیس کرد که به نام فرزند خودش بود(رویین تن)این کار کمک بزرگی به افراد مسن و بیمار نمود.

 دو) تاسیس سینما

که این امر برای روحیه و نشاط جوانان بسیار مفید بود.

سه)دبیرستان دخترانه‌ ای تاسیس کرد که در جهت ارتقا علم و دانش دختران مثمر ثمر واقع شد.

پنج) تاسیس هنرستان

 این هنرستان دارای  مجموعه های متعدد و ابعاد مختلفی بود و به عبارت بهتر تک بعدی نبود و بسیار مفید واقع شد.

استفاده هایی که از این هنرستان شد عبارت بودند از مجموعه دینی ، فرهنگی و ورزشی مارکار تهرانپارس.

محله تهرانپارس در زمان قدیم

همانطور که میدانید هر محله ای ابتدا حالت روستایی شکل دارد و در مرور زمان با وجود سایر شرایط بسط و توسعه میابد و محله تهرانپارس هم از این قاعده مستثنا نبود  به طوریکه این محله در زمان قدیم یعنی زمانیکه به آن تهرانپارس قدیم  میگفتند دارا سه روستای حسین‌آباد ، مجید‌آباد ومهدی‌آباد بود که رفته رفته و با انجام اقداماتی که بیان شد و سایر اقدامات به شهرک زیبا و اعیان نشین تهران‌پارس تبدیل شد.

تهرانپارس قدیم را بهتر بشناسید

محله تهرانپارس

شاید برایتان جالب باشد که بدانید که سه روستا بیان شده که سنگ بنای محله تهرانپارس قدیم بودند را ارباب هرمز آرش و همسر او یعنی پری آگاهی از  عظیمه بختیار که  یکی از ایلاتی‌های بختیاری بودند و در تهران ساکن شده بودند را خریداری نمودند.

به طور کلی باید گفت که تهرانپارس قدیم نیز به نوبه خود حائز اهمیت بوده و در  عصر خود نیز درخشان بوده.

دو منطقه ای تاثیر چشم گیری در اهمیت این منطقه داشتند پارک پلیس و خیابان استخر میباشد.

همانطور که متوجه شدید ارباب هرمز در توسعه این محله تاثیر زیادی داشته است لذا باید افزود که این دو منطقه هم توسط ارباب هرمز تاسیس شد:

خیابان استخر تهرانپارس

در اوایل سال ۱۳۰۰ هجری شمسی ارباب هرمز که اموال بسیاری داشت استخر عمارت خود را به جای مالیات به وزارت دارایی آن دوران بخشید و با توجه به همین موضوع  خیابان منتهی به باغ اناری به نام استخر معروف شد.

بوستان پلیس تهرانپارس

در رابطه با پارک پلیس  باید گفت که این پارک یک پارک عادی نبوده و بلکه یک پارک استثنایی و منحصر به فرد می‌باشد.

دلیل تمایز این پارک نسبت به سایر پارک‌ها به شرح زیر است:

درختان میوه و بزرگی پارک

   از دیگر موارد خاص بودن این پارک این است که در قسمت بالای پارک یک  ساختمانی می‌باشد  که از زمان پهلوی باقی مانده است و اگر به درستی دقت شود  تابلوی ثبت ملی بر سر در آن قرار دارد و بر روی این تابلو تاریخچه ای از این ساختمان نوشته شده که گرچه اشتباه‌های بیشماری دارد ولی دال بر این موضوع است که  پارک پلیس یک پارک معمولی نیست.

دو درخت سرو این پارک که این دو درخت  نشان دهنده یادبود فرزند بنیانگذار محله تهرانپارس می‌باشد.

همانطور که در ابتدا سخن گفته شد برای آشنایی با محله تهرانپارس لازم است علاوه بر محله تهرانپارس قدیم تهرانپارس جدید را نیز به خوبی بشناسید.

محله‌های تهرانپارس

لذا به شرح و توضیحی راجع به محله تهرانپارس جدید خواهیم پرداخت:

تهرانپارس جدید به دو قسمت شرقی و غربی تقسیم میشود و به عبارت بهتر باید گفت که این محله تک متطقه ای نبوده و این یک موئن مثبت برای این منطقه به شمار میاید.

هر کدام از مناطق محله تهرانپاس شرقی و غربی دارای ویژگی های خاص و منحصر به فردی میباشد که سبب تمایز آناناز سایر مناطق شده است.

محله تهرانپارس

مقایسه تهرانپارس شرقی و تهرانپارس غربی

به طور کلی میتوان گفت محله تهرانپارس شرقی نسبت به تهرانپارس غربی   دارای آب و هوای مساعدتر و همچنین آرامش بیشتری میباشد لذا برای افراد مسن مناسبتر است و همچنین این منطقه برای کسانی از ترافیک و آلودگی بیزار میباشند نیز مناسبتر میباشد.

 در مقابل تهرانپارس غربی  دلیل وجود مجتمع های تجاری و تفریحی و همچنین پارک ها شلوغتر بوده و همچنین دارای ترافیک بالاتری میباشد لذا برای نسل جوان مناسبتر میباشد.

در پایان به عنوان نتیجه گیری نهایی باید گفت که محله تهرانپارس چه در گذشته و چه امروز از نقاط خاص و همچنین لاکچری بوده و قیمت آن در هر برهه از زمان نسبت به سایر مناطق بالاتر بوده است و دلیل این قیمت بالا نیز ویژگی های منحصر به فرد این منطقه میباشد.

محله تهرانپارس را بیشتر بشناسید