مقایسه تورم ملک

مقایسه تورم ملک نسبت به طلا و دلار سال 1399

مقایسه تورم ملک :

امروزه و با توجه به افزایش بی رویه قیمت ها و مقایسه تورم ملک  متوجه میشویم که تورمی شدید دامان اقتصادمان را گرفته است .

و با وجود افزایش تقاضا و کمبود عرضه ای  که وجود دارد متوجه میشویم که این تورم شدیدتر هم میشود اما نکته ای که باید به آن توجه کرد این است .

که  مقایسه تورم در همه کالاها یکسان نیست و به صورت یکنواخت عمل نکرده بلکه متفاوت بوده است که در ادامه به شرح و توضیح چند مورد خواهیم پرداخت.

قبل از اینکه به مقایسه تورم ملک و  تورم با  بین کالاها بپردازیم بهتر است در ابتدا به این موضوع اشاره کنیم که قبل از وجود تورم چه راه هایی برای سرمایه گذاری وجود داشت؟

یعنی مردم از چه راه هایی برای سرمایه گذاری اموال خود استفاده میکردند؟

یکی از رایج ترین و البته راحت ترین راه هایی که وجود داشت سرمایه گذاری در بانک ها بود به این صورت که افراد پول خود را در بانک ها میگذاشتند و از سود آن استفاده میکردند.

در رابطه با سرمایه گذاری در بانک ها باید گفت که:

عملکرد ضعیف نظام بانکی در ارائه تسهیلات و همچنین  مدیریت منابع بانک‌ها را با انباشت بدهی های غیرقابل کنترل مواجه کرده است.

همچنین خبرهایی مبنی بر کاهش سود بانکی در رسانه‌ها در حال مخابره شدن است که ابتدا موجب بی اعتمادی و نگرانی مردم میشود .

در این صورت در نهایت بسیاری از مردم سرمایه خود را از بانک خارج می‌کنند و به سمت بازارهایی مثل بازار ارز و طلا می‌روند.

از این رو سپرده‌گذاری در بانک در مقایسه تورم با سرمایه‌گذاری در بازارهای دیگر مثل بازار ارز یا طلا یا حتی بازار مسکن دیگر نمی‌تواند جذابیت خاصی داشته باشد.

دومین انتخاب برای سرمایه گذاری بازار طلا میباشد.

به طور قاطع میتوان گفت که سرمایه گذاری در بازار طلا خیلی بهتر از سرمایه گذاری در بانک ها میباشد چرا که فارغ از این که در دوران رکودی قرار داریم .

و مولفه‌های سیاسی و اقتصاد کلان در کشور‌ ما در نوسانات قیمت در بازار طلا تاثیر بسزایی داردهمیشه سرمایه‌گذاری در بازار طلا در بلندمدت سودده بوده است و همیشه توانسته است اعتماد توده انبوهی از مردم را به خود جلب کند.

از دیگر موارد سرمایه گذاری که میتوان به آن اشاره نمود سرمایه گذاری در مسکن میباشد.

از مواردی که از گذشته های دور تا به کنون مدنظر بوده است سرمایه گذاری در بازار مسکن میباشد و از قدیم اصطلاحی را به کار میبردند و میگفتند جایی سرمایه گذاری کن که باد زیرش نره!

کم ریسک ترین بازار سرمایه گذاری همیشه بازار و سرمایه گذاری روی املاک تخصصی بوده و می باشد و ممکن است رشد کمتری نسبت به بازار های دیگر از خود نشان دهد اما از بقیه بارازها ایمن تر است. بازار های دیگر خطر و ریسک بالا تری دارند.

مقایسه تورم ملک

مورد دیگری که اشخاص میتوانند در آن سرمایه گذاری کنند بازار ارز و دلار میباشد.

در رابطه با سرمایه گذاری در رابطه با دلار باید گفت که این نوع سرمایه گذاری با حواشی بسیار زیادی روبه رو بوده است.

در مورد روند پیشرفت و افزایش روند بازار دلار باید گفت که ابتدای سال ۹۲ که آغاز این دوره رکودی بود فعالان بازار ارز به طرق مختلف خرید و فروش می‌کردند. صرافی‌ها و دلالان ارزی در مناطق مختلف از این وضعیت سودهای زیادی کسب کردند.

پس تا سال۹۲روند این بازار نزولی بوده و سیر صعودی نداشته است اما رفته رفته پیشرفت و افزایش چشم گیری داشته است به حدی که دوسال بعد هر دلار به نرخ ۳هزارتومان به فروش میرسید و شوک شدیدی به بازار وارد نمود و این روند همچنان صعودی و رو به بالا میباشد و در سال۹۹به ۳۰هزارتومان نیز رسیده است.

از دیگر موارد سرمایه گذاری در ایران بازارهای مالی یا به عبارت بهتر بازار بورس میباشد که یکی از جذاب‌ترین بازارهای مالی در دنیا و کشور ما میباشد.

 بازاری که می‌توان گفت در بین خانواده‌های ایرانی به پر ریسک‌ترین مدل سرمایه‌گذاری شناخته می‌شود.

 اما شما هنگامی که نگاهی به روند شاخص بورس از سال ۹۲ تا امروز میندازید متوجه میشوید  که ریسک زیادی متحمل این بازار نبوده و بورس به عنوان یکی از پربازده‌ترین بازارهای مالی در این سال‌ها بوده است.

باید مدنظر داشت که بخش عمده‌ای از موفقیت بازار سرمایه معطوف به فعالیت شرکت‌ها و اقتصاد کلان می‌شود. زیرا شرکت‌هایی در بازار بورس پذیرفته شده و به نقطه‌ای از بلوغ رسیده‌اند که بتوانند به عنوان سهامی‌عام در بورس پذیرفته شوند و سهام آن‌ها را با هدف کسب سود در بورس عرضه کنند.

مقایسه تورم ملک

هنگامی که این جمله به گوشتان میخورد تنها چیزی که در ذهنتان تداعی میشود مسکن میباشد.

لازم به ذکر است بیان شود که سرمایه گذاری در مسکن یک راه عاقلانه و کاربردی میباشد چرا که با توجه به  مقایسه تورم شدیدی که در اقتصاد ایران وجود دارد .

قیمت مسکن و املاک روز به روز زیاد میشود و در نهایت امکان خرید مسکن برای جوانان وجود ندارد.

نکته ای که در رابطه با مقایسه  تورم ملک لازم است در اینجا بیان شود این است که با توجه به افزایش بی رویه قیمت ها آمارها حاکی از آن است که درصد خرید یک ملک نسبت به اجاره آن ملک خیلی کمتر شده است 

چراکه اگر در گذشته به راحتی اشخاص میتوانستند یک ملک را خریداری کنند امروزه در زمان حاضر و با توجه به قیمت های نوجومی مسکن امکان خرید برای افراد و به خصوص قشر جوان جامعه وجود ندارد لذا به روابط استیجاری بیشتر روی آورده اند.

حال پس از ذکر و توضیح بازارهای سرمایه گذاری بهتر است اندکی در رابطه با  مقایسه تورم و صعود و پیشرفتی که در آنان وجود دارد بحث کنیم.

در بین بازارهای سرمایه گذاری که ذکر نمودیم ۴ بازار به صورت موازی با یکدیگر در حال رقابت هستند که  میتوان گفت:

 بامقایسه چهار بازار موازی یعنی مسکن، طلا، ارز و بورس متوجه میشویم که بیشترین رشد در قیمت طلا اتفاق افتاده است.

آمارهایی کا تا کنون به دست ما رسیده است نشان میدهد که از پایان سال ۱۳۹۲ تا کنون قیمت طلا ۴۱۴ درصد، دلار ۴۱۲ درصد، مسکن ۲۱۳ درصد و بورس ۱۴۷ درصد رشد داشته‌اند.

در پایان به عنوان نتیجه گیری نهایی باید گفت که با توجه به شاخص یک ساله نمیتوان به طور دقیق این بازارها را با یکدیگر مقایسه نمود چرا که به صورت متفاوت عمل میکنند برای مثال بازار مسکن دیر پذیر است و با توجه به این‌که کالایی درشت محسوب می‌شود و قیمت آن گاهی از قدرت خرید متقاضیان واقعی فراتر می‌رود نمی‌تواند همپای سایر حوزه‌ها رشد کند.

مقایسه تورم ملک