نکات حقوقی تنظیم قرارداد

نکات حقوقی تنظیم قرارداد

اصولی بودن تمام قراردادها

همه قرارداد ها یا به صورت معین هستند و یا نامعین، قراردادهایی معین هستند که قانون ضوابط و مقررات آن را پیش بینی نموده است ولی قرارداد های غیر معین قراردادهایی هستند که در قانون، نامی از آنها برده نشده است. همچنین بر اساس ماده ۱۰ قانون مدنی طرفین می توانند آنها را منعقد کنند به این صورت که با توافقاتی که بین طرفین صورت می‌پذیرد مفاد قرارداد شکل می گیرد در همین حین باید توجه داشت که مفاد قرارداد نباید برخلاف نظم عمومی باشد.

با همه این تفاسیر باید گفت که طرفین قرار داد می‌توانند هر نوع قراردادی را بین خود منعقد کنند و لازم نیست ضرورتاً قرارداد منعقده بین آنها از قرارداد های تعیین شده در قانون باشد، البته اشخاص باید در تنظیم قراردادهای غیر معین، نظم عمومی را رعایت نمایند و در غیر اینصورت قرارداد منعقده بین آنها، اثری نخواهد داشت . پس همراه ما باشید تا در مورد نکات حقوقی تنظیم قرارداد بیشتر بدانیم .


عدم توافق خلاف قواعد آمره

از نکات حقوقی تنظیم قرارداد عدم توافق خلاف قواعد آمره است . در قوانین، دو دسته از مقررات موجود است. به قسمت اول از آنها ، قوانین آمره گفته می شود که این دسته از قوانین غیر قابل تغییر می باشند و طرفین نمی‌توانند با توافقاتی که بین خود صورت می گیرد، آنها را تغییر دهند. برای مثال یکی از این قوانین این است که طرفین یک قرارداد باید اهلیت داشته باشند. این به این معنی است که عاقل بالغ و رشید باشند، حال طرفین نمی توانند با توافق خود چنین چیزی را تغییر داده و با شخصی که فاقد عقل و درک است قرارداد منعقد نمایند؛
به دسته دوم از مقررات، قوانین تکمیلی می گویند که طرفین می توانند با توافقاتی که بین خود و طرف مقابل خود وجود دارد این دسته از مقررات را تغییر دهند. با این قسمت توضیحات در تنظیم قراردادهای خود توجه کنید که مقرراتی که با توافق قصد تغییر دادن آن را دارید از قوانین آمره است یا تکمیلی.

قرارداد چیست؟

نکات حقوقی تنظیم قرارداد

شماره قرارداد و تاریخ

در قراردادهایی که میبندید حتماً باید نکات حقوقی تنظیم قرارداد را رعایت نموده و علاوه بر تاریخ و شماره قرارداد را قید نمایید شاید در نگاه اول این موضوع بی اهمیت جلوه کند ولی باید بدانید که وجود تاریخ در قرارداد ها بسیار مهم است مثلاً ممکن است شخصی که با او قرارداد منعقد می کنید. پس از زمان انعقاد قرارداد مجنون شود و به موجب قانون شخص مجنون اهلیت انعقاد قرارداد را ندارد حال فرض کنید شخصی که قرارداد به ضرر وی است ادعا می کند که در لحظه انعقاد قرارداد طرف مقابل شما مجنون بوده است و بنابراین قرارداد باطل می باشد ولی اگر قرارداد شما دارای تاریخ باشد نمی‌توان به این موجب آن را باطل اعلام کرد زیرا تاریخ جنون پس از تاریخ انعقاد قرارداد بود و خللی به صحت قرارداد وارد نمی کند.

توجه کنید در صورتی که قرارداد شما از جمله قراردادهای تخصصی مثل قراردادهای مربوط به پروژه های نفت و گاز می باشد مطمئناً، شامل کلماتی خواهد بود که عموم مردم متوجه آن نمی شوند در چنین مواردی بهتر است در قرارداد خود بندی را به نام تعاریف اضافه کنید و در این بند، واژه های تخصصی را تعریف نمایید و موضوعات کلیدی را مورد اشاره قرار دهید.

تعیین نام و عنوان مورد نظر

هر قراردادی که بین دوطرف منعقد می گردد نیازمند نامی بوده و است به این معنا که شما در زمان انعقاد قرارداد حتماً باید مشخص نمایید که نام قرارداد منعقد شده بین شما و طرف مقابل چیست آیا قرارداد بیع است یا وکالت یا اجاره و…این موضوع اهمیت زیادی دارد چرا که با تعیین عنوان و نام برای قرارداد، قوانین و مقررات موجود در در خصوص آن عقد، بر قرارداد شما جاری خواهد بود مگر اینکه ثابت نماید از انعقاد قرارداد قصد دیگری را داشته اید و به اشتباه نام دیگری برای آن انتخاب نموده اید، در این حالت قرار داد شما تابع قصد شما خواهد بود. مثلا اگر شخص شما برای فروش خانه پدری خود به برادرتان وکالت می دهید ولی به اشتباه نام مبایعه نامه را بر چنین قراردادی قرار می‌دهید، قرارداد منعقده بین شما در صورتی که ثابت کنید قصد بیع نداشته اید وکالت در فروش خواهد بود نه بیع.

نکات مهم در نحوه نوشتن متن قرارداد و تنظیم متن قراردادها

نکات حقوقی تنظیم قرارداد

الفاظ و کلمات قرارداد

از نکات حقوقی تنظیم قرارداد کلمات و الفاظ و واژگان قرارداد باید درست و در معنای حقوقی خود به کار رود و اجمال و ابهام نداشته باشد. مثلا عباراتی همچون به هم زدن معامله، خلل وارد کردن به معامله، رد معامله و … گنگ است و الفاظ حقوقی نیست. آژانس‌های مسکن در مبایعه‌نامه‌ها می‌نویسند: «در صورت پاس نشدن هر چک موجب فسخ معامله خواهد بود. همین متن ناقص در دادگستری و دادگاه‌ها پرونده‌های بسیاری را شامل شده است است. همچنین علاوه بر الفاظ و واژگان قرارداد، کاربرد صحیح علائم نگارشی و نقطه گذاری مخصوصا ویرگول بسیار حائز اهمیت است. مثلا این دو جمله را با هم مقایسه کنید تا ببینید ویرگول چگونه باعث اختلاف در یک قرارداد مشارکت شد: پس از دریافت پول از شرکت، توسط طرف اول به طرف دوم پرداخت خواهد شد» و «پس از دریافت پول از شرکت توسط طرف اول، به طرف دوم پرداخت خواهد شد.


نتیجه گیری
بعضی افراد با دانستن و آگاهی از نکات حقوقی همواره به کلاه برداران ماهری تبدیل شده اند . به همین دلیل آگاهی از نکات حقوقی تنظیم قرارداد کمک شایانی به شما میکند تا معامله ای موفق و بدون ضرر را داشته باشید . همواره تیم هنگامه عسگری شما را در این راستا راهنمایی میکند و میتوانید از خدمات بسیار مفید این مجموعه استفاده کنید .