چند-نکته‌ی-مهم-در-قرارداد-پیش-خرید-آپارتمان
چند-نکته‌ی-مهم-در-قرارداد-پیش-خرید-آپارتمان

چند نکته‌ی مهم در قرارداد پیش خرید آپارتمان

پیش خرید آپارتمان به معنی پرداخت مبلغ آپارتمان قبل از کامل شدن خانه و آماده شدن آن برای سکونت است. به این ترتیب شما قبل از اینکه آپارتمان مورد نظرتان آماده تحویل و سکونت شود، بهای آن را نقدی یا در چند مرحله پرداخت می‌کنید که البته شیوه مرسوم این نوع خرید، پرداخت چند مرحله‌‌ای است.

مختصر و مفید درباره پیش خرید آپارتمان

از بین روش‌های مختلف خرید خانه، شاید پیش‌ خرید خانه کمی پراسترس و حتی پرخطر باشد حتی برخی  افراد حاضرند خانه کوچک‌تری خریداری کنند؛ اما زیر بار پیش خرید آپارتمان نروند.
اما حقیقت این است که پیش خرید آپارتمان می‌تواند معامله‌ای سودمند، سالم و بی‌دردسر باشد؛

به عنوان مثال یک سازنده یا انبوه‌ساز در یکی از مناطق تهران مانند تهرانپارس، برای یک اجرای یک پروژه ساختمانی اقدام و با انتشار فراخوان پیش فروش آپارتمان در تهران از متقاضیان پیش خرید آپارتمان در این منطقه دعوت می‌کند. متقاضیان خرید نیز با انگیزه‌های مختلفی چون خرید آپارتمان برای سکونت، سرمایه‌گذاری و… برای پیش خرید آپارتمان اقدام کرده و پس از عقد قرارداد بین خریدار و فروشنده، مبلغ آپارتمان در چند مرحله پرداخت می‌شود.

اما گاه اتفاق می‌افتد که مجری پروژه بنا به دلایلی چون کمبود سرمایه، نبود مصالح ساختمانی و… از عهده تعهدات خود برنیامده این موضوع موجب گلایه خریداران می‌شود. این داستان اما می‌تواند انتهای تلخ‌تری هم داشته باشد. ممکن است فروشنده واحدهای آپارتمانی، یک واحد را به چند خریدار پیش فروش کرده و در نهایت واحدهای مورد نظر را به هیچ یک از خریداران واگذار نکند. در چنین مواردی راهی جز شکایت و نتیجه‌ای جز خواب سرمایه برای سال‌ها و در نهایت سوخت سرمایه وجود ندارد.

نکاتی که هنگام عقد قرارداد پیش خرید آپارتمان باید رعایت شود

مانند خرید هر وسیله دیگری، هنگام پیش خرید آپارتمان هم باید نکاتی را مد نظر قرار داد تا درگیر دردسرهای پس از خرید نشویم.

۱سابقه انبوه‌ساز یا سازنده را بررسی کنید

قبل از انعقاد قرارداد یا پرداخت هر مبلغی در مورد سازنده و سابقه آن تحقیق کنید. به عنوان مثال اگر از شخصی که برای پیش فروش آپارتمان در شمال تهران فراخوان داده است خانه می‌خرید، باید بدانید که سابقه بانکی و اعتبار وی در چه حدی است.

۲آپارتمان را از مالک اصلی خریداری کنید

قبل از هر کاری در مورد سمت فروشنده پرس و جو کنید و مطمئن شوید که وی صاحب ملک، صاحب زمین، شریک یا وکیل صاحب ملک است. شما باید مطمئن شوید با کسی قرارداد می‌بندید که از نظر حقوقی اجازه‌ دارد مالکیت و سند خانه‌ موردنظرتان را به شما منتقل کند.

۳تاییدیه سند مالکیت را بگیرید

قبل از پرداخت مبلغ پیش پرداخت، سند مالکیت ملک موردنظر را بررسی کرده و از اصالت سند مطمئن شوید. همچنین در مرحله بعد باید تایید آن را از سازمان ثبت دریافت کنید

چند-نکته‌ی-مهم-در-قرارداد-پیش-خرید-آپارتمان2

۴قید کردن مشخصات آپارتمان را در سند

هنگام عقد قرارداد حتما قرارداد را کامل مطالعه کنید و مشخصات آپارتمانی که قصد پیش خرید آن را دارید در سند بررسی کنید.مشخصاتی چون، مساحت، طبقه، شماره‌ واحد و شماره ثبت ملک اصلی و…. همچنین توجه داشته باشید که در قرارداد به ملحقات ملک مانند، اشتراک برق، آب، گاز، تلفن، پارکینگ و انباری هم اشاره شده باشد. همچنین مصالح ساختمانی و شیرآلات، نوع درب و…

۵ذکر قیمت ملک در قرارداد

تعیین قیمت ملک، تعداد اقساط و مبلغی که در هر قسط پرداخت می‌شود نیز باید در سند قید شود. بر اساس عرف، شما باید ۱۰ تا ۱۵ درصد از مبلغ آپارتمانی که پیش خرید کرده‌اید به فروشنده بپردازید و مابقی ملبغ در اقساط چند ماهه پرداخت می‌شود.در بسیاری از موارد هم مابقی مبلغ بر اساس توافق طرفین و با توجه به درصد پیشرفت پروژه پرداخت می‌شود که در صورت عدم پیشرفت پروژه، شما می‌توانید قرارداد را فسخ کنید.

۶از روند پیشرفت کار مطمئن شوید

 صحبت با مجری پروژه برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد پیشرفت کار نیز به شما کمک می‌کند. همچنین کارشناسان توصیه می‌کنند که از کسبه و افرادی که اطراف محل ساخت و ساز ساختمان زندگی یا کار می‌کنند، اطلاعاتی در مورد روند روزانه کار و ورود و خروج مصالح ساختمانی و …. کسب کنید.

چند-نکته‌ی-مهم-در-قرارداد-پیش-خرید-آپارتمان1

۷روی تاریخ تحویل ملک حساسیت به خرج دهید

تاریخ تحویل ملک را در سند مشخص کنید؛ زیرا معمولا بر سر تاریخ تحویل ملک بین خریدار و فروشنده اختلاف پیش می‌آید. پیشنهاد می‌دهیم بابت تاخیر زمانی در تحویل ملک خسارتی تعیین کنید که هزینه خواب سرمایه و نرخ تورم در آن لحاظ شده باشد.

۸اسکلت آپارتمان را پیش خرید نکنید

از پیش خرید آپارتمان‌هایی که کمتر از ۶۰ درصد تکمیل شده‌اند خودداری کنید. زیرا برخی از انبوه‌سازان پروژه تا در حدود۳۰ تا ۴۰ درصد پی برده تا جذب مشتری کنند و پس از جمع‌آوری سرمایه ادامه کار را متوقف می‌کنند.

۹با فروشنده ارتباط مداوم داشته باشید

از آنچا که یکی از مشکلات در پیش خرید خانه، متواری شدن برخی از فروشندگان به دلیل عدم توانایی در عمل به تعهدات است، پیشنهاد می‌کنیم با فروشنده ارتباطی مداوم داشته باشید و از وی در مورد روند کار و … سوال کنید.