نکات مهم در خرید و فروش ملک

8 نکته مهم در خرید و فروش ملک

خرید و معامله ملک و زمین کار آسانی نبوده است ، و خیلی از افراد نمی دانند که در هنگام خرید و فروش باید به نکات مهم در خرید و فروش ملک توجه کنند. گاها در معاملات املاک ، مشکلاتی مانند عدم تعهد به قرار داد از سمت طرفین معامله یا بنگاه املاک، افراد را به دردسرهای حقوقی و مالی بسیاری می اندازد. در واقع خرید زمین و مسکن گاه آن قدر پیچیده می‌شوند که بسیاری از مردم نمی‌دانند در این موارد باید دقیقا چگونه عمل کنند. بنابراین قراردادی را امضا می کنند که در واقع با چشمان بسته امضا شده است.

هرروزشاهد افرادی هستیم که در تله ی بسیار بدی گرفتار شده اند آن هم به دلیل یک امضای بی حساب و کتاب که آگاهی کاملی از عواقب آن نداشته اند و فقط با دانستن یک یا چند ماده حقوقی و یا با همراهی یک فرد آگاه و یا وکیل معاملات، می توانستند از به وجود آمدن آن جلوگیری کنند.در ادامه به نکات مهم در خرید و فروش ملک اشاره کرده ایم.

شناسایی کامل مدارک شخص فروشنده

در قدم اول از نکات مهم در خرید و فروش ملک، باید مدارک شناسایی و البته وکالت نامه فروشنده یا امضا کنندگان قرارداد را به طور کامل بررسی کنید. این اگر به جای هریک از طرفین معامله شخص دیگری به عنوان وکیل یا قیم، قولنامه را امضا کند باید اطلاعات فروشنده و مالک اصلی با مدارک صاحب سند نیز تطابق داشته باشد.

بررسی سند

از جمله نکات مهم در خرید و فروش ملک اطلاع کامل از شرایط و وضعیت ملک و وضعیت سند مورد معامله است . اسناد ملکی دارای قسمت های متفاوت با قوانین ثبتی مختص به خود هستند . لذا خریدار یا مستاجر پیش از عقد قرارداد باید از نوع و وضعیت سند مطلع شود. اگر نکته گنگی در مورد وضعیت سند مالکیت مشاهده میشود در این گونه موارد رودربایستی نباید داشته باشید و تمامی مواردی که بر بی شک و شبهه بودن ملک مورد نظر است را از شخص فروشنده بخواهید تا در اختیارتان بگذارد.

راه و روش های خرید و فروش آپارتمان

نکات مهم در خرید و فروش ملک

موجود بودن ملک

حتما لازم است قبل از معامله ملک یا زمین مورد نظر آن را به صورت دقیق مشاهده کرده و تمامی جوانب و مسائل آن را از جمله خرابی، عیب و نقص ها را در نظر داشته باشید. اگر در ساختمان عیب و نقصی وجود دارد حتی در صورت اطلاع دو طرف معامله، سعی کنید حتما مشخصات دقیق آن در متن قولنامه درج شود.

معاملات املاک ورثه ای

در معامله املاک ورثه ای باید مشخصات دقیق تمام ورثه یا موکلین آنها با اطلاعات ملک و گواهی انحصار وراثت تطبیق دهید. همچنین معامله اینگونه املاک جز با حضور و موافقت تمامی وراث امکان پذیر نبوده و در صورت مخالفت حتی یک نفر، معامله به زمانی پ س از پیگیرهای قانونی جهت تعیین سهم هر یک از ورثه موکول میشود. در معاملات املاک با چند مالک ، حضور و امضای همگی آنها یا وکلای قانونیشان الزامی ست اگر یک نفر از مالکین از طرف بقیه آنها وکالت شرکت در معامله را داشته باشد ، تنها حضور و امضای وی کفایت میکند.

کل مبلغ معامله را یکجا پرداخت نکنید

از جمله نکات مهم در خرید و فروش ملک این بوده که هرگز تا زمان تحویل گرفتن کامل ملک ، وجه کامل را به فروشنده یا موجر پرداخت نکنیدو به هیچ وجه ! تحویل کامل ملک نه تنها به شکل دریافت فیزیکی محل بلکه پس از انتقالات ثبتی سند میباشد که به فروشندگان توصیه میشود ، اگر کل مبلغ معامله را قبل از تحویل ملک دریافت نکرده اند ، باقیمانده پول را از نظر مقدار و زمان دقیق پرداخت با شرطی مبنی بر فسخ یک طرفه قرارداد بدون مراجعه به دادگاه ( در صورت عدم محقق شدن آن ) در قرارداد درج نمایند تا خریدار یا مستاجر هم به شکل متقابل مکلف به پرداخت مبلغ باقیمانده در موعد مقرر شود.

تعیین شرایطی بر فسخ قرارداد

از آنجا که امکان بروز خیلی از اختلافات در اینده در معاملات املاک وجود خواهد داشت، بهتر است جهت جلوگیری از دردسرهای بعدی، شرایطی بر فسخ را برای هرکدام از آنها تعیین و به شکل کتبی در قولنامه ذکر شود.

فروش آپارتمان تهرانپارس

تنظیم و ثبت سند

از دیگر نکات مهم در خرید و فروش ملک منظور آنکه نه خریدار و نه فروشنده دچار مشکلات حقوقی و ثبتی نشوند، لازم هست که هر نوع تنظیم سند یا انتقال آن در دفتر اسناد رسمی و سامانه ثبت اسناد و املاک کشور انجام پذیرد. در معاملات املاک اجاره ای اگر قولنامه توسط مشاورین املاک تنظیم بشود، حتما بر دریافت کد رهگیری در زمان تنظیم قرارداد معاملات املاک تاکید داشته باشید. با توجه به اینکه قولنامه ها از نوع سند مالکیت عادی بوده اند، تنظیم مواد درج شده درآن برای هر دو طرف قرارداد دارای حساسیت بیشتری نسبت به اسناد رسمی بوده است.


تنظیم قانونی قرارداد در معاملات

در آخر از مبحث نکات مهم در خرید و فروش ملک جهت شرکت در معاملات املاک با قرارداد غیررسمی آنست که معامله باید نزد بنگاه دارای پروانه کسب اتحادیه املاک انجام گرفته و بلافاصله، کد رهگیری و هولوگرام دریافت نمایند. اگر قرارداد رسمی در دفتر اسناد یا سایر مراجع قانونی توسط مامور فاقد صلاحیت و ارجعیت تنظیم یا نوشته شود ، نوع آن غیر رسمی بوده و عادی تلقی میشود و هیچ ارزش خاصی نخواهد داشت. همچنین باید بدانید بنگاه مشاورین املاک صرفا با داشتن یک قسمت با همین مضمون جهت انجام معاملات املاک کافی نبوده و مشاورین املاک می بایست دارای پروانه کسب قابل رویت باشند.

نتیجه گیری
انجام معاملات ملکی با فردی معتمد و قابل اطمینان و یا حداقل دانستن موارد حقوقی در معاملات از کلاهبرداری ها و رعایت نکات مهم در خرید و فروش ملک باعث جلوگیری از بسیاری ضرر و زیان ها میشود.