استعلام کد رهگیری

قرار داد توافقی املاک به چه صورت می باشد:

 امروزه و در حال حاضر آمار آپارتمان نشینی و شهر نشینی بیشتر از روستا نشینی شده و علاوه بر آن دیگر کسی از خانه های ویلایی و بزرگ بهره نمیبرد بلکه از آپارتمان ها بیشتر استفاده میشود.همچنین تهران به علت پایتخت بودن پیشرفت زیادی در این حوضه داشته. لذا ممکن است شما یک طبقه از آپارتمان را طی یک قرارداد توافقی از مالک اصلی آپارتمان بخرید و یا در صورتیکه توانایی خرید ندارید آن را اجاره کنید. حال پس از بیان تمامی این موارد لازم است به یک نکته اساسی و مهم اشاره شود. شاید شما نام کد رهگیری را شنیده باشید  و حال  این سوال پیش می آید که آیا برای تنظیم قرارداد توافقی املاک نیاز به کد رهگیری هست یا خیر؟. در ابتدا باید گفت که اصلا کد رهگیری چیست؟ از سال 87 دولت برای به دست آوردن آمار دقیقی درباره  ملک و مسکن ثبت تمام معاملات در این زمینه را به صورت هوشمند تغییر داد و از آن سال عقد قراردادهای تفاوقی  دست‌نویس بی‌اعتبار شدند از آن تاریخ به بعد تمامی خریداران و فروشندگان موظف اند تا با ارائه مدارک به یک مشاور املاک از طریق سامانه‌ی ثبت معاملات املاک مشخصات ملک خود را ثبت کنند. لازم است گفته شود  که این کد ۱۳رقمی میباشد و برای فروشنده و خریدار از طریق پیامک ارسال میشود‌ حال پس از بیان تمامی موارد ذکر شده که دارای اهمیت بسیار زیادی بودند در پایان بهتر است به فواید تنظیم قرارداد توافقی اشاره کنیم  این نوع قرارداد موجب پیشگیری از هرگونه اختلاف  و بروز هر گونه تخلف در آینده می شود و باعث میشود از بروز اختلافات قضایی جلوگیری شود.همچنین موجب حفظ روابط کاری به طور مداوم می‌شود و سبب حفظ حقوقدو طرف قرار داد  و جلوگیری از اتلاف وقت می شود. ضرر و زیان حاصل از مشکلات به وجود آمده را با توجه به موضوع قرارداد کاهش می دهد. باعث کاهش اختلاف نظر بین طرفین میشود.

چگونه می‌توان کد رهگیری دریافت کرد؟

مشاورین املاک هنگام انجام معاملات املاک برای شما کد رهگیری توافقی  را  می‌گیرند. تمام موارد مهم و ضروری قرارداد مانند  تاریخ قرارداد و تحویل ملک، مبلغ فروش، رهن یا اجاره، بیعانه پرداخت شده، امکانات خانه ومشخصات کامل طرفین قرارداد به همراه آدرس، کد پستی و پلاک ثبتی ملک در سامانه ثبت می‌شود.

پس از طی کردن مراحل ذکر شده و دریافت کد رهگیری پیامکی در این خصوص به شما ارسال میشود و اطلاعات لازم را به شما منتقل میکند. سپس برای دریافت قرارداد و امضا آن میتوانید به بنگاه‌ املاک مراجعه کنید. این قرارداد در سه نسخه چاپ میگردد که یکی از این نسخه ها  نزد مشاوره املاک باقی می‌ماند و دوتای دیگر به طرفین معامله داده می‌‏شود


 
تعرفه کمیسیون  توافقی مشاورین املاک هر سال از طرف اتحادیه مشاورین املاک مشخص میشود .محاسبه  حق کمیسیون املاک  سال99  در شهر تهران با وارد کردن مقادیر در محاسبه گر بالا،  محاسبه می‌گردد که این تعرفه برای تمامی املاک تجاری، اداری و مسکونی یکسان است..

محاسبه حق کمیسیون املاک برای رهن و اجاره ملک

در صورتی که در اجاره نامه علاوه بر رهن مبلغی به عنوان اجاره نیز تعیین شده باشد، ابتدا میزان رهن باید اجاره تبدیل شود. سپس عدد آن را با اجاره بها ماهیانه تعیین شده در قرارداد جمع بست. ۲۵ درصد عدد به دست آمده حق کمیسیون بنگاه است که علاوه بر ان 9 درصد بابت مالیات ارزش افزوده اضافه میشود.

یک مثال برای نحوه محاسبه حق کمیسیون رهن و اجاره ملک


 

کد رهگیری املاک چیست ؟

 همانطور که به این موضوع اشاره شد کد رهگیری املاک ، در معاملات ملکی امروزه اهمیت بسیار فراوانی دارد و از مهم‌ترین دغدغه‌های کسانی است که فرایند معامله ملک را به صورت خرید و فروش یا اجاره پشت سر می‌گذارند.

 

دریافت کد رهگیری چه تاثیر و فوایدی دارد؟

معمولا افرادی که تجربه زیادی در معامله و خرید و فروش املاک ندارند از اینکه در معامله موفق نشوند هراس دارند و نگرانند. دریافت کد رهگیری املاک این اطمینان را به شما می‌دهد که ملک مورد معامله بدون اشکال است و قرارداد آن معتبر خواهد بود

لازم به ذکر است که سامانه دریافت کد رهگیری املاک در سراسر کشور برقرار است  و از فروش همزمان یک ملک به چند نفر جلوگیری می‌شود. همچنین با دریافت این کد می‌توانید از قرار گرفتن ملک در طرح‌های شهرداری و میزان بدهی آن به بانک‌ها مطلع شوید

این کد دریافت‌شده نزد مراجع قضایی از اعتبار کافی برخوردار است در نتیجه طرفین معامله نمی‌توانند پس از ثبت آن در تحویل ملک و قیمت آن تغییری ایجاد کنند یا بهانه ای برای این مسیله بیاورند؛ در صورت رخ دادن چنین موردی می‌توان با در دست داشتن قرارداد و کد اخذشده، از شخص موردنظر شکایت کنید.

برای گرفتن کد رهگیری به چه نکاتی باید توجه کرد؟

کد رهگیری املاک برای وام مسکن

در تمام این سال‌ها، درگیری میان اتحادیه مشاوران املاک با نهادهای دیگر برای الزام به دریافت کد رهگیری ادامه داشت تا اینکه در مصوبه ستاد ملی مبارزه با کرونا که هم به  جهت حمایت از مستأجران و درک بهتر آنها  به تصویب رسید؛ هم برای تمدید خودکار قراردادها (جهت کاستن از میزان جابجایی‌ها بخاطر شیوع کرونا) و هم برای دریافت وام ودیعه مسکن، داشتن کد رهگیری برای قراردادهای رهن و اجاره جزو شروط اصلی  اعلام شد.

پس همانطور که اشاره شد کد رهگیری امنیت معاملات را بالاتر میبرد.

طبق قوانین گفته شده  فردی که قولنامه رسمی با کد رهگیری و یا سند مالکیت نداشته باشد نمی‌تواند از پلیس راهور پلاک دریافت کند. 

طبق حواشی اخیر فروش  کدرهگیری املاک برای تعویض پلاک تبدیل به شغل در فضای مجازی شده است. البته فضای مجازی فرصت های جدید را برای شروع کسب و کار به ارمغان آورده اما برخی از مردم از این فرصت سوء استاده میکنند.جدید ترین نمونه کشف شده در این زمینه کد فروشی است .

کد رهگیری املاک توافقی به چه صورت است؟

بهتر است بدانیم که چرا کد رهگیری در معاملات از اهمیت بالایی برخوردار است؟

با توجه به اینکه تخلفاتی زیادی در این زمینه صورت گرفته دریافت  کد رهگیری میتواند مانع انجام اینگونه تخلفات شود که این مورد اطمینان دو طرف قرارداد را جلب میکند. .

از آن‌جا که سامانه دریافت کد رهگیری املاک در سراسر کشور برقرار است از فروش همزمان یک ملک به چند نفر جلوگیری می‌شود. همچنین با دریافت این کد می‌توانید از قرار گرفتن ملک در طرح‌های شهرداری و میزان بدهی آن به بانک‌ها مطلع شوید

این کد دریافت‌شده نزد مراجع قضایی از اعتبار کافی برخوردار است در نتیجه طرفین معامله نمی‌توانند پس از ثبت آن روی قیمت یا زمان تحویل ملک بهانه ای بیاورند ؛ در صورت رخ دادن چنین موردی می‌توان با در دست داشتن قرارداد و کد دریافت شده ، از شخص موردنظر شکایت کنید.

همچنین علت تکرار این مطالب اهمیت بالای آن هاست که باید به این نکات توجه شود و باید دانست که کد رهگیری عاملی برای جلب اطمینان طرفین قرارداد است.    

کد رهگیری چند رقمی است؟

کد رهگیری در سمت چپ پایین برگه چهارم مبایعه نامه درج شده است. همانطور که گفته شد  کد رهگیری املاک ۱۳ رقمی است. این کد از طریق پیامک به خریدار و فروشنده ارسال می‌شود.


 برای اخذ کد رهگیری به چه نکاتی باید توجه کرد؟

همانطور که گفتیم قرارداد خود را حتما در آژانس‌های مسکن رسمی به ثبت برسانید. از آنجا که برای اخذ کد رهگیری درست بودن کد پستی ملک بسیار اهمیت دارد، توصیه می‌کنیم کد پستی درج شده در قبوض یا پشت کارت ملی مالک را ملاک قرار ندهید و حتما اقدام به دریافت تاییدیه کد پستی کنید.

برای استعلام کد رهگیری چند روش وجود دارد که در ادامه به بررسی آن ها میپردازیم.

نحوه استعلام کد رهگیری املاک به دو روش

بعد از این که قرارداد شما ثبت و برای آن کد رهگیری صادر شد، میتوانید با استعلام کد رهگیری، از صحت قرارداد خود مطمئن شده یا به جزئیات آن دسترسی پیدا کنید. شما با در دست داشتن کد رهگیری قرارداد و کد ملیتان، به دو روش می‌توانید استعلام کد رهگیری خود را دریافت کنید.

روش اول

شما می‌توانید با ارسال کد ملی و کد رهگیری به شماره 110203001 به صورت کدملی #کد رهگیری قرارداد، از جزئیات قرارداد مطلع شوید. فقط توجه کنید که عدد اول باید کد ملی و عدد دوم کد رهگیری باشد.

روش دوم

میتوانید به سایت های معتبر در این زمینه مراجعه کنید و با وارد کردن یک سری اطلاعات از کد رهگیری خود استعلام بگیرید.

در ابتدا بهتر است معنی قرار داد را باهم بررسی کنیم:
مطابق ماده ۱۸۳قانون مدنی: تعهد دو یا چند نفر در برابر دو یا چند نفر دیگر مبنی بر انجام امری که مورد قبول هر دو طرف است. در واقع قرار داد خواسته هر دو طرف برای به وجود آوردن یک اثر حقوقی همراه با پذیرش تعهد ها و مسئولیت های آن است. در قراردادهای توافقی قصد طرفین بسیار اهمیت دارد و چنانچه بندی در آن آورده شود و بر خلاف آن بند عمل شود این قرار داد اعتبار خود را از دست میدهد. حال پس از بیان مفصل در مورد تعریف قرارداد بهتر است به این موضوع اشاره شود که اصلا لزوم نوشتن قرار داد چیست؟ دلیل نوشتن قرار دادها این است که: در گذشته افراد قراردادها را به صورت شفاهی ایجاد میکردند که این نوع قرارداد دچار اشتباهاتی در طرفین می شود و در آخر طرفین برای حل مشکل باید به مراجع قضایی مراجعه می‌کردند و گاها قراردادها به صورت کتبی و بدون آن که اصول اولیه نگارش در آنها رعایت شود، نوشته می‌شدند که باز هم مشکلات حقوقی زیادی را در بر داشت اما امروزه همه افراد می‌دانند که برای جلوگیری از به وجود آمدن مشکلات حقوقی در تمامی کارها و وظایف خود باید قراردادی مطابق با اصول صحیح نگارش و به همراه امضا داشته باشند. بنابراین امروزه آشنایی با اصول نوشتن قرارداد ها و نحوه نوشتن متن قرارداد برای ایجاد یک قرارداد اصولی، یکی از ضروری ترین کارها برای تنظیم صحیح قرارداد است.
حال ممکن است برای شما سوال پیش آید آیا قرار داد توافقی تنوع دارد؟ در پاسخ به این سوال باید گفت بله که در ادامه به توضیح آن خواهیم پرداخت. تنظیم قرارداد توافقی املاک: همانطور که در بالا گفتیم قصد و رضایت طرفین در ایجاد قرارداد توافقی دارای اهمیت میباشد لذا میتوان این نوع قرار داد را راجع به املاک نیز به کار برد و محدودیتی از این نظر وجود ندارد. در رابطه با املاک میتوان قرار داد های توافقی مانند اجاره،بیع و.....به کار برد. وقتی میگوییم املاک شامل تمامی آنها اعم از تجاری،مسکونی،اداری و..... میشود و محدود به نوع خاصی نمیباشد تنظیم قرارداد توافقی ملک: مطابق قانون مدنی هرشخص نسبت به مال و ملک خود دارای اختیار تام میباشد لذا در رابطه به ملک هم میتوان قرارداد توافقی تنظیم نمود برای مثال شما باغ خود را به شخص دیگری توافقا اجاره میدهید و در ضمن قرار داد شرایط و آثاری را ذکر میکنید که در صورت عدم رعایت قرار داد باطل میشود زیرا همانطور که گفتیم در اینجا قصد طرفین دارای اهمیت زیادی میباشد. حال پس از بیان این دو مورد ممکن است برای شما این سوال مطرح شود که آیا تنظیم قرارداد توافقی مسکن نیز امکان پذیر است؟ در دو مورد قبلی ما در رابطه با تمامی املاک اعم از تجاری،مسکونی،اداری و‌.... صحبت کردیم اما در اینجا میخواهیم در رابطه با تنظیم قرارداد توافقی راجع به مسکن صحبت کنیم. برای مثال شما میتوانید توافقا خانه خود را به شخص الف بفروشید که به آن قرارداد بیع میگویند یا آن را برای مدت زمان معینی اجاره دهید که به آن قرارداد اجاره میگویند. لازم به ذکر است که بیان شود در تمامی این موارد قصد و رضایت طرفین مطرح میباشد چرا که اساس و پایه تنظیم قرارداد توافقی قصد طرفین میباشد و به عبارت بهتر اکراه و عدم رضا نباید وجود داشته باشد چرا که موجب بطلان قرارداد میشود. از دیگر موارد انواع تنظیم قرارداد توافقی که میتوان به آن اشاره نمود و در دنیای امروزه نیز بسیار رایج میباشد در مورد آپارتمان ها میباشد.
قرار داد توافقی آپارتمان ها به چه صورت می باشد: امروزه و در حال حاضر از آپارتمان ها و شهر نشینی بیشتر از روستا نشینی استفاده میشود و علاوه بر آن دیگر کسی از خانه های ویلایی و بزرگ بهره نمیبرد بلکه از آپارتمان ها بیشتر استفاده میشود. استفاده از آپارتمان ها در شهرهای کلانی چون تهران بیشتر و قابل چشم گیر تر نیز میباشد. لذا ممکن است شما یک طبقه از آپارتمان را طی یک قرارداد توافقی از مالک اصلی آپارتمان بخرید و یا اینکه اگر توانایی خرید آن را ندارید آن را اجاره کنید. همانطور که مشاهده مینمایید تنوع این قرارداد بالا و قابل توجه می باشد چرا که همانطور که قبلا بیان شد در تمامی اتواع املاک که وجود دارد و علاوه بر آن شما میتوانید در آپارتمان ها نیز از این نوع قرار داد استفاده کنید. حال پس از بیان تمامی این موارد لازم است به یک نکته اساسی و مهم اشاره شود. شاید شما نام کد رهگیری به گوشتان خورده باشد و حال وقتی با این سوال مواجه میشوید که آیا برای تنظیم قرارداد توافقی نیاز به کد رهگیری هست یا خیر؟ نیاز به راهنمایی و توضیح در این باره داشته باشید که در ادامه به آن خواهیم پرداخت. در ابتدا باید گفت که اصلا کد رهگیری چیست؟ از سال 87 دولت برای به دست آوردن آمار دقیقی در حوزه ملک و مسکن ثبت تمام معاملات در این زمینه را به صورت هوشمند تغییر داد و از آن سال قراردادهای دست‌نویس بی‌اعتبار شدند از آن تاریخ به بعد تمامی خریداران و فروشندگان موظف‌ شده اند تا با ارائه مدارک به یک مشاور املاک از طریق سامانه‌ی ثبت معاملات املاک و مستغلات کشور مشخصات ملک خود را ثبت کنند. لازم است در ادامه توضیحات گفته شود که این کد ۱۳رقمی میباشد و برای فروشنده و خریدار از طریق پیامک ارسال میشود‌ حال پس از بیان تمامی موارد ذکر شده که دارای اهمیت بسیار زیادی بودند در پایان بهتر است به فواید تنظیم قرارداد توافقی اشاره شود: این نوع قرارداد سبب پیشگیری از هرگونه اختلاف و مسئله در آینده می شود و باعث میشود از بروز اختلافات قضایی و رفتن به دادگاه جلوگیری شود. افزایش و بهبود بهره‌وری و کیفیت انجام کار را به دنبال دارد و به عبارت بهتر باعث تسهیل امور میشود. موجب حفظ روابط کاری به طور مداوم می‌شود. سبب حفظ حقوق طرفین و جلوگیری از اتلاف وقت می شود. ضرر و زیان حاصل از مشکلات به وجود آمده در زمان انجام کار را با توجه به موضوع قرارداد کاهش می دهد. باعث کاهش اختلاف نظر و دعاوی حقوقی میشود.